Spółka Ltd i Spółka komandytowa

24.03.2020

W interesie każdego przedsiębiorcy leży optymalizacja podatkowa i zwiększenie zysków firmy. W celu minimalizacji obciążeń fiskalnych zgodnie z obowiązującym prawem możliwa jest zmiana formy prowadzenie działalności. Rozwiązaniem może być spółka komandytowa, w której jednym z udziałowców jest spółka LTD.

REKLAMA

Spółka komandytowa

Spółka komandytowa to spółka osobowa nieposiadająca osobowości prawnej, lecz Kodeks spółek handlowych przyznał jej podmiotowość prawną. Oznacza to, że może nabywać we własnym imieniu prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i sama może być pozywana. Spółka powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorstw i prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Do spółki wnoszony jest wkład, którego wartość wpisywana jest do KRS. Wspólnikami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Umowa sporządzana jest w formie aktu notarialnego. Skład wspólników jest stały i dzieli się na komplementariuszy i komandytariuszy. Ich pozycja prawna w spółce jest różna. Za zobowiązania spółki co najmniej jeden z komplementariuszy odpowiada bez ograniczeń, natomiast jeden do wysokości sumy komandytowej. W umowie oznaczany jest kwotowo zakres odpowiedzialności osobistej komandytariusza za zobowiązania spółki wobec wierzycieli. Kwota ta ustalana jest indywidualnie i każdy komandytariusz może mieć przypisaną inną sumę komandytową. Suma ta wyznacza odpowiedzialność danego wspólnika za zobowiązania spółki. Jest pomniejszana o wkład wniesiony przez niego do spółki. Komplementariusz, który bez ograniczeń odpowiada za zobowiązania spółki, aktywnie zajmuje się jej zarządzaniem. Komandytariusz to udziałowiec bierny, niezajmujący się zarządzaniem firmą, lecz ma prawo wglądu w jej rozliczenia. W przypadku ważnych dla spółki decyzji niezbędna jest jego zgoda. Odpowiada on za zobowiązania spółki do ustalonej w umowie kwoty.


Spółka LTD jako komplementariusz

Spółka komandytowa jest jednak dobrym rozwiązaniem również, kiedy spółka szuka nowego wspólnika i dla korzystniejszego rozliczenia podatkowego, prowadzi współpracę w ramach spółki komandytowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by komplementariuszem była nie tylko polska spółka z o.o. ale również jej brytyjski odpowiednik – spółka LTD. To bardzo dobre rozwiązanie ponieważ:

w przypadku spółki LTD nie ma konieczności uiszczenia minimalnego wkładu własnego (przy zakładaniu spółki z o.o. konieczne jest wpłacenie minimum 5000 złotych),
brak wysokich świadczeń na ubezpieczenie społeczne, co znacznie ogranicza koszty, związane z uruchomieniem i wdrożeniem działalności.

Spółka Limited może być zarówno komplementariuszem, jak i komandytariuszem w spółce komandytowej.


Spółka Ltd i spółka komandytowa - zalety

Spółka komandytowa zapewnia więc możliwość zawiązania współpracy zarówno z osobą fizyczną, czy nawet inną spółką zagraniczną. Brak wkładu własnego i ograniczenie odpowiedzialności minimalizuje ryzyko ewentualnych strat. Spółka LTD może wystąpić zarówno w roli komandytariusza jak i komplementariusza. Jednakże niezależnie od tego, czy spółka LTD będzie wspólnikiem pasywnym czy aktywnym w spółce komandytowej, musi na terenie Polski utworzyć swój zakład. Jak zrealizować wszystkie formalności, oraz co to oznacza w praktyce, przeczytają Państwo w osobnej publikacji: https://www.taxangels.pl/blog/spolka-limited-a-oddzial-w-polsce/.


Źródło: materiał partnera

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki