Sprawozdanie z turnieju karate

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 60)

 

W dniach 6-7 kwietnia 2019 roku w hali sportowej COS Wałcz odbył się XXIII Międzynarodowy Puchar Karate W.S.I.Poland oraz Szkolenie Krajowe Karate W.S.I. W dwudniowej imprezie wzięło udział 250 zawodniczek i zawodników z Japonii, Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Polski (Debrzno, Więcbork, Piła, Szwecja, Wałcz, Człopa, Wieleń, Trzcianka, Czarnków, Wałcz). Imprezę zorganizował Klub Karate Tradycyjnego w Wałczu, Urząd Miasta w Wałczu oraz związek sportowy W.S.I.Poland.

REKLAMA

Sobota rozpoczęła się od zajęć treningowych Szkolenia Krajowego Karate W.S.I. Zajęcia z grupa 9-7 Kyu prowadziła Sensei Karolina Pytel-Ruta /5 Dan/ a trening z grupą 6-1 Kyu + Dan przeprowadził Sensei Zbigniew Ruta /6 Dan/. Oba treningi zostały poświęcone zagadnieniu kumite, które rozwijano przez 1,5 godziny. Treningowi sprzyjała wysoka temperatura w hali sportowej, która oscylowała w granicach 26 stopni Celsjusza. Niestety podczas turnieju przy szczelnie wypełnionej widowni było to już znacznym utrudnieniem dla zawodników. Eliminacje odbyły się bardzo sprawnie na 3 planszach. Sędziowało je 27 członków Komisji Sędziowskiej związku sportowego W.S.I.Poland. Wszystkie z 40-stu konkurencji miały pełną obsadę a większość z nich była mocno obsadzona - startowało po 20 i więcej osób. Przed najtrudniejszym zadaniem stanęli posiadacze białych pasów, którzy uczestniczyli w zawodach po raz pierwszy lub po raz drugi i wielkość imprezy oraz towarzyszące startowi emocje trochę ich przerosły. W miarę upływu czasu i rywalizacji coraz starszych grup wiekowych o wyższym stopniu zaawansowania pojedynki stawały się coraz ciekawsze a zebrani w hali COS-u widzowie raz po raz mogli nagradzać znakomite walki brawami a było co oklaskiwać…Na starcie turnieju udało się zgromadzić sporo dorosłych. Od kilku lat liderzy W.S.I.Poland starają się zachęcić dorosłych do amatorskiego uprawiania karate oraz brania udziału we współzawodnictwie z zakresu sportu powszechnego. Po raz pierwszy od dłuższego czasu rozegrano na zawodach osobne konkurencje dla brązowych i dla czarnych pasów. Warto w tym miejscu zauważyć, że w W.S.I.Poland pojawia się coraz więcej zaawansowanych zawodniczek i zawodników. Wieczorem do uczestników imprezy dołączył gość specjalny z Japonii Sensei Masaya Kohama /9 Dan/ - Kancho ISSKA, który przyjechał z Hamburga gdzie prowadził szkolenie. 

Niedzielny poranek przywitał wszystkich pięknym słońcem. Hala sportowa wypełniła się po brzegi. Tylu uczestników szkolenie po raz ostatni w Wałczu zanotowano w 2008 roku na treningach z Hiroshi Shirai. Pierwszy trening dla grupy 9-7 kyu i pierwsze zaskoczenie. Kohama Sensei błyskawicznie nawiązuje kontakt z dziećmi, żartuje i śmieje się z nimi a jednocześnie naucza i prezentuje kolejne kata z grupy Heian. Chwali zaangażowanie najmłodszych i zachęca do podejmowania kolejnych prób. W przerwie pomiędzy treningami chętnie pozuje do zdjęć grupowych i sam robi zdjęcia. Jest ciekawy Polski, przepisów sędziowskich, sposobu rozgrywania rywalizacji oraz stosowanych metod szkoleniowych. Dzieciom podpisuje mnóstwo plakatów kaligrafując cierpliwie swoje imię i nazwisko. Potem podpisuje karton budopasów (legitymacji karate)… 

Podczas treningu grupy starszej 6-1 Kyu + Dan Sensei Zbigniew Ruta /6 Dan/ zaprezentował mistrzowi kandydatów na stopnie mistrzowskie, którzy stanęli w pierwszym szeregu. Podczas treningu przećwiczono kata kihon oraz kata Kanku-dai, Enpi, Hangetsu, Bassai-sho, Sochin. Kohama Sensei zaprezentował elementy bunkai tych kata w których było wiele dźwigni, rzutów, podcięć oraz wytrąceń z równowagi. Zwracał także uwagę na działanie sił w poszczególnych technikach, znaczeniu presji w pozycjach oraz prawidłowe wykonywanie blokowania poprzez zmianę ukierunkowania ataku przeciwnika. W zajęciach wspomagał go Sensei Artur Krzyżanowski /8 Dan/. Po treningu Sensei pochwalił niebieskie pasy za ich zaangażowanie oraz w rozmowie z Sensei Zbigniem Rutą /6 Dan/ zaproponował aby do egzaminowanej grupy dołączyć jeszcze jednego zawodnika, który jego zdaniem wyróżniał się podczas zajęć szczególnie w kata Sochin. Był nim Maciej Świstun /2 Dan/. W taki oto sposób do egzaminu, który odbył się po treningu i który zawierał kihon, kata i kumite według wymagań W.S.I.Poland przystąpiło 4 kandydatów. Wszyscy otrzymali promocję: Sensei Krzysztof Gwizdała /4 Dan/, Ewelina Krzyżanowska /3 Dan/, Weronika Gwizdała /3 Dan/, Maciej Świstun /3 Dan/ oraz Oskar Michorek /2 Dan/. Zaraz po egzaminie Sensei Masaya Kohama /9 Dan/ przystąpił do kaligrafowania dyplomów mistrzowskich, które wręczył promowanym osobom podczas finałów turnieju. 

Finały rozpoczęły się o godz.15.00 uroczystym wejściem sędziów. Po odegraniu hejnałów spiker zawodów przedstawił kluby biorące udział w turnieju. Publiczność szczególnie ciepło przyjęła uczestników turnieju z zza granicy, którzy do Wałcza odbyli wielogodzinną drogę samochodami. W dalszej kolejności przywitano gości specjalnych turnieju Wiceburmistrza Wałcza Pana Adama Biernackiego,Panią Elżbietę Kowalską, Dyrektora MOSiR Wałcz, Kancho Masaya Kohamę oraz towarzyszącego mu Sensei Artura Krzyżanowskiego z Konina. Ceremoniał sędziowski przeprowadziła Sensei Karolina Pytel-Ruta, sędzia główny turnieju. Po zakończeniu części oficjalnej przystąpiono do rozgrywania finałowych pojedynków. Mistrz z zainteresowaniem przyglądał się zawodom od czasu do czasu fotografując pojedynki lub nagrywając filmiki. Kiedy na tatami pojawili się zawodnicy z brązowymi i czarnymi pasami wziął krzesło i usiadł tuż przy tatami rejestrując toczące się pojedynki. Wśród brązowych pasów pochwalił kumite Julii Świstun /3 Kyu/ z Wałcza oraz Konrada Sylwestrzaka /1 Kyu/ z Debrzna. Oboje zdobyli w chwilę później po dwa pierwsze miejsca – w kata i kumite... Bardzo wysoki poziom miała rywalizacji w kata czarnych pasów, którą zwyciężył Maciej Świstun /3 Dan/. Dobry poziom miało także kata kobiet. Tu tryumfowała Weronika Gwizdała /3 Dan/. Oboje również zdobyli pierwsze miejsca w kata i kumite. W tej ostatniej konkurencji było niestety trochę słabiej co wynikało z niepotrzebnych emocji które zaburzały podejmowanie prawidłowego działania oraz wybór prawidłowej strategii. 

Podczas finałów specjalnie dla naszego gościa zorganizowano pokazy karate. Drużyna kata w składzie Maciej Świstun /3 Dan/, Michał Sulik /1 Dan/, Maciej Leszczyk /1 Dan/ i Adam Ślipek /1 Dan/ zademonstrowała kata HeianGodan wraz z bunkai. Sensei Karolina Pytel-Ruta /5 Dan/ zaprezentowała kata Goju-shiho-sho w którym zdobyła przed laty tytuł Mistrzyni Polski a Sensei Krzysztof Gwizdała /4 Dan/ zademonstrował efektowanetameshiwari rozbijają łokciem 11 betonowych bloczków. 

Po zakończeniu finałów turnieju przystąpiono do dekoracji zwycięzców poszczególnych konkurencji. Piękne medale i puchary zakupione ze środków Urzędu Miasta w Wałczu wręczali Wiceburmistrz Pan Adam Biernacki oraz SenseiMasayaKohama. Najlepiej z Klubu Karate Shotkan w Czarnkowie zaprezentowali sięJakub Grzewkaktóry dwukrotnie stanął na najwyższym stopniu podium zarówno w kata jak i w kumite. Ponadto pierwsze miejsca zdobyli:Oliwa Józefiak, Piotr Machnicki i Szymon Ładyko. Łącznie zawodnicy KKS Czarnków zdobyli 20 medali (5 złotych, 6 srebrnych i 9 brązowych) co jest zadowalającym rezultatem.Udział czarnkowskich karateków w zawodach i szkoleniu w Wałczu został wsparty przez Urząd Miasta w Czarnkowie w ramach zadania publicznego: „Organizacja szkolenia sportowego w karate shotokan z programem profilaktycznym”. Z Trzcianeckiego Klubu Karate najlepiej zaprezentowała się Patrycja Drzewiecka, która dwukrotnie zdobyła I m-ce w kata i w kumite. Ponadto pierwsze miejsca zdobyli: Kinga Aninowska-Kuśnierek, Gabriel Krupski i Piotr Drzewiecki. Łącznie zawodnicy Trzcianeckiego Klubu Karate zdobyli 30 medali (5 złotych, 9 srebrnych i 16 brązowych) co jest historycznym rezultatem, bowiem w klasyfikacji klubowej dało to reprezentantom Trzcianki II m-ce za reprezentantami Wałcza. Wyjazd na zawody i szkolenie do Wałcza został dofinansowany przez Urząd Miasta w Trzciance w ramach zadania publicznego: „Prowadzenie szkolenia sportowego oraz udział w zawodach sportowych zawodników Trzcianeckiego Klubu Karate”.


To może Cię także zainteresować:

Źródło: kontakt@ddwlkp.pl

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki