Stracony rok dla kultury w Gminie Lubasz

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 5)

 

Chyba nikt nie był w stanie przewidzieć jak bardzo życie nas wszystkich zmieni się w roku 2020. Każda dziedzina, wymagała zmian a relacje społeczne, zostały poddane ogromnej próbie. Miniony rok był również wyzwaniem, jak będziemy w stanie poradzić sobie z trudnościami dnia codziennego. Kultura jako coś, czego nie sposób jednoznacznie określić, starała się podjąć nierówną walkę z przeciwnościami. Narastające obostrzenia, obniżający się poziom społecznego zaufania i osobisty dramat wielu osób, spowodowały przewartościowanie świata, który znaliśmy. Pomimo sytuacji, ustalenia priorytetów z perspektywy dziedziny odpowiedzialnej za zapewnienie czegoś ”nie dla ciała, a dla ducha”, pozostawiamy Państwa z pytaniem: Czy 2020 rok, był stracony dla kultury w Gminie Lubasz?

REKLAMA

Oto zestawienie wydarzeń, działań i informacji dotyczących minionego roku, w dużej części chronologiczne: 

 • Spotkanie Sylwestrowe pod chmurką dla mieszkańców Gminy w Lubaszu, połączone z zabawą taneczną i pokazem fajerwerków, miało miejsce tradycyjnie na placu przed Sala Wiejską 
 • Uroczystości związane z upamiętnieniem 101 Rocznicy Powstania Wielkopolskiego, złożenie kwiatów, wspomnienie o bohaterskich czynach mieszkańców Wielkopolski. 
 • Na początku roku pełną parą ruszyły przygotowania do sezonu letniego. Akwen musi spełniać szereg norm prawnych określonych przez: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, PGW Wody Polskie oraz Państwowy Powiatowy inspektorat Sanitarny 
 • Cyklicznie wzbogacany o najlepsze tytuły i autorów był i jest księgozbiór Biblioteki Publicznej im. Ks. Antoniego Ludwiczaka, czytelnicy mogą znaleźć między innymi najnowsze filmowe wydanie książki WIEDŹMIN. W roku 2020 pojawiło się ponad 700 nowych pozycji. Dzięki wielu godzinom pracy nasza Biblioteka stworzyła dostępny od początku 2021 roku katalog online, w którym można zarezerwować, znaleźć swoją ulubioną książkę. 
 • Ferie zimowe zaplanowano uwzględniając zajęcia we wszystkich gminnych miejscowościach, dodatkowo w ofercie znalazły się wyjazdy na termy, bowling i konkursy, a wyjątkowy przebieg miała już Siódma edycja międzynarodowych zawodów dedykowanych freestylerom LFN 2020. Po ekscytujących pojedynkach najlepszy okazał się Węgier Mate Hajagos wśród panów, a wśród pań tryumfowała wicemistrzyni świata 2019 Polka Agnieszka Mnich. W kilkudniowych zawodach udział wzięło ponad stu uczestników z blisko 20 krajów. 
 • Zgodnie z postępem, a przede wszystkim kreatywnością, siła oddziaływania Towarzystwa Seniorów Słoneczko i Lubaskiej Rady Seniorów, Emerytowani mieszkańcy gm. Lubasz brali udział w unijnym projekcje, tym razem komputerowym. Efekty poznanych informacji mogą realizować na otrzymanych w pakiecie tabletach. 
 • Dzięki współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaszu, pana Krzysztofa Helwicha ze Stowarzyszenia „Bliżej Siebie i Natury” i pani Ewy Matuszczak z Fundacji Edukacji i Rozwoju „Centrum Wszechświata”, udało się w zorganizować w Gminnej Bibliotece Publicznej im. ks. A. Ludwiczaka spotkanie ze studentami kilku azjatyckich krajów. Goście przedstawili kulturę, historie, a nawet ekonomie państw z których pochodzą 
 • W drodze zapytania ofertowego wyłoniono dzierżawcę punktów gastronomicznych na terenie Ośrodka Wypoczynkowego, obsługę techniczną planowanej imprezy cyklicznej Dni Gminy Lubasz oraz wykonawcę wykończenia domku PZW nad jeziorem w Lubaszu. Na przełomie roku ogłosiliśmy również zapytanie do firm, na zagospodarowanie terenu rekreacyjnego wraz z budową wiaty, która posłuży mieszkańcom jako miejsce spotkań i imprez integracyjnych. 
 • W sobotę, 25 stycznia 2020 roku, odbył się w Lubaszu VIII Przegląd Zespołów Śpiewaczych Seniorów pod hasłem "Hej kolęda, kolęda" zorganizowany przez Towarzystwo Seniorów Słoneczko we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Lubaską Radą Seniorów. Kolędowe spotkanie było także okazją do świętowania jubileuszu 10-lecia działalności towarzystwa Słoneczko. 
 • Morsowanie w Lubaszu - na plaży w Lubaszu spotkało się ponad 130 morsów zrzeszonych w kilkunastu klubach naszego regionu, by pławić się w zimnych wodach jeziora Dużego. Nawet przeraźliwy wiatr, smagający pozbawione ciepłej odzieży ciała, nie powstrzymał śmiałków przed wejściem do wody. Organizatorzy morsowania, czyli stowarzyszenie "Bezpieczny Port" wspólnie z lubaskim Gminnym Ośrodkiem Kultury, Gminą Lubasz, Gminą Drawsko i Urzędem Miasta Czarnków zadbali o to, by kąpiel przebiegła bez niespodzianek. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali więc strażacy oraz ratownicy medyczni, a o dobre samopoczucie po morsowaniu zadbał Ośrodek Szkoleniowo - Rekreacyjny "Portus", który zapewnił gorący posiłek w postaci herbaty, kawy i czegoś słodkiego. Kolejne edycje przed nami! 
 •  Swoistą tradycją są organizowane na terenie Gminy Lubasz bale i baliki przebierańców z okazji karnawału. Piękne stroje, przygotowane pieczołowicie przez rodziców i dziadków, lub zakupione w sklepach sieciowych, pozwalały w sposób idealny spędzić kilka godzin na tanecznej uczcie. W roku 2020 w Jędrzejewie i Lubaszu uczniowie klas I-III bawili się z "Disco Burkiem" i "Szalonym Kojotem". 
 • W Hali Widowiskowo – Sportowej w Lubaszu miało miejsce kolejne święto piłki nożnej halowej miało miejsce. Dziesiąty raz pomysłodawca Pan Andrzej Macyszyn, wieloletni radny gm. Lubasz, wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lubaszu zorganizował turniej piłki nożnej o Puchar Samorządu Gminy Lubasz. Akcentem sportowym była również impreza, której historia organizacji sięga czasów świetności Ludowych Zespołów Sportowych, a więc lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych uprzedniego wieku. W Gminie Lubasz udaję się pielęgnować to Spartakiadę jako wydarzenie o emocjonującym przebiegu, integrującą mieszkańców 
 • „Dziewczyny jak te kwiaty”. W ramach Dnia Kobiet udało się zorganizować koncert, w którym udział wzięło blisko 150-ciu widzów. Muzyczno – kabaretowy program autorstwa Marcina Samolczyka i Witolda Żuromskiego uczył i bawił, a dzięki brzmieniom klarnetu, skrzypiec, pięknego wokalu i niesamowitych gitar uczestnicy odbyli podróż, którą śmiało nazwać można muzyczna ucztą. 
 • Konkurs wiedzy o Gminie Lubasz, jako forma aktywności, możliwej do zrealizowania w czasie ograniczeń. Udział w zabawie online wzięło kilkadziesiąt osób, a zamieszczony na profilu społecznościowym link jeszcze przez kilka miesięcy, budził zainteresowanie kilkuset następnych. Pytania trudne, dotyczące charakterystycznych miejsc i osób, udało się stworzyć dzięki współpracy z Urzędem Gminy, dziękujemy pracownikom za pomoc! 
 • W minionym roku udało się poznać talenty, pasje wielu mieszkańców Gminy Lubasz, którzy podjęli się realizacji własnych marzeń. O twórczej pracy, potrzebie wyrażenia siebie opowiedzieli w przeprowadzonych wywiadach: 

Skąd czerpie Pani pomysły, inspiracje tworząc swoje wiersze? 

Tak naprawdę inspiracja jest wszędzie: w rozmowach (prowadzonych i usłyszanych), marzeniach (nie tylko moich), obrazach, snach, zaskakujących zwrotach, grach słownych. Inspiracja po prostu nie ma konkretnej formy ani żadnych granic. (Agnieszka Miodowska) 


Jak wyglądały prace nad książką, co jest większym wyzwaniem znalezienie wydawcy czy pisanie? 

Książkę pisałem dość długo, dlatego, że była ona dla mnie sporym wyzwaniem w sensie emocjonalnym. Napisanie jej okazało się być najprostszą rzeczą, schody zaczęły się, gdy musiałem zmierzyć się z wymaganiami wydawnictwa, które chciało wydać moja książkę. Finalnie książkę zdecydowałem wydać się sam, co uważam za dobrą decyzję, gdyż długo do niej dojrzewałem. Jest ona bardzo prywatna, ale jakże potrzebna w czasach, gdy tak mało ludzi ma odwagę mówić o swoich trudnych przeżyciach otwarcie. (Daniel Stochaj).


Sportowe poświęcenie, niesamowite osiągnięcia i upór poznaliśmy za sprawą rozmów: 

Hubert, zacznę od gratulacji! Puchar Polski, Drużynowe Mistrzostwo Polski, indywidualne medale. To niesamowite, jak się czujesz po takich sukcesach? 

Zmotywowany do dalszych treningów i pracy przy modelach. (Hubert Niezborała) 


Wróćmy do „uzależnienia” od sportu? 

Jak ze wszystkim co powoduje wyrzut dużej ilości tzw. hormonu szczęścia, czyli endorfin. Nie mam tu wątpliwości, że tak jest, ale jest to zdrowe uzależnienie w moim przypadku. Nie wyobrażam sobie tygodnia bez jakiejkolwiek aktywności. Bieg dookoła jeziora, czy przejażdżka rowerem, sprawia mi wiele radości i powoduje, że bardziej mi się chce żyć. (Marek Koplin) 


Cykl wywiadów, spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród czytelników. Najlepsza informacja, że to dopiero początek, a niesamowitych mieszkańców w naszej gminie nie brakuje. Całość rozmów znajduję się na profilach społecznościowych. 

 • Minione dwanaście miesięcy obfitowało w konkursy rozwijające zdolności nie tylko najmłodszych mieszkańców. Plastyczne, literackie, graficzne towarzyszyły wspominanym osobom, Świętom i uroczystościom. Wszystkim laureatom, uczestnikom serdecznie gratulujemy, a ze strony organizatorów ogromnie cieszy, że przygotowane nagrody i upominki tak często powodowały radość. Duża część prac była przesyłana w formie zdjęć, a wysoka frekwencja poszczególnych konkursowych zabaw potwierdza, że pomimo obostrzeń udało się zaangażować wielu uczestników. 
 • Wypoczynek, rekreacja i turystyka to niewątpliwie kierunki, które ze względu na piękne jezioro i ciekawą bazę sportową, w swojej strategii obrała Gmina Lubasz. Fantastyczne efekty podejmowanych działań, sportowych klubów Radwan, UKS Optimum i Stowarzyszeń jak chociażby Nordic Walking idealnie o tym świadczą. W ofercie pierwszego wakacyjnego miesiąca znalazły się turnieje, wsi sołeckich, tenisa ziemnego, piłki plażowej, piłkarskie, wędkarskie a jeśli dołożymy do tego liczne grupy przebywające w Lubaszu na obozach i aktywną formę zrealizowanych we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej dwóch turnusów półkolonii, lipiec można uznać za bardzo sportowy Sierpień obfitował w cieszące się sporym zainteresowaniem, zgodnie z założeniem organizatorów, eventy kulturalne realizowane w Lubaszu i okolicach. Były spektakle plenerowe, występy uzdolnionych dzieci, koncerty, a w ramach projektu „Muzycznie pokonamy Covid” odbyły się imprezy, które stanowiły ważny krok w walce z otaczającą rzeczywistością. Pierwotnie zaplanowany cykl działań „Muzycznie pokonamy Covid" miał zawierać siedem jednodniowych eventów. Niestety w wyniku wprowadzonych obostrzeń w całym kraju dotyczących organizowanych wydarzeń oraz sytuacji epidemiologicznej na terenie Gminy Lubasz, ograniczenia liczby uczestniczących osób, nie mogliśmy zrealizować dwóch imprez. Program Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, zrealizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Czarnkowsko - Trzcianecką Lokalną Grupę Działania, pozwolił zakupić sprzęt nagłośnieniowy i zrealizować pięć muzycznych wydarzeń. 
 • „Śmieci same nie przychodzą do lasu”. Teren wokół Jeziora Lubaskiego, ścieżka spacerowo - edukacyjna to miejsce bardzo atrakcyjne dla mieszkańców, wczasowiczów i wielu osób, które w formie rekreacji odwiedzają to miejsce. Estetyka tej przestrzeni pracuje na ogólną opinie o Gminie Lubasz i jej mieszkańcach. Śmieci same nie przychodzą do lasu, a pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury kilka razy w miesiącu, a przy współpracy z GZK Lubasz, Kołem PZW Lubasz oraz dziećmi i młodzieżą z placówek oświatowych uprzątają tereny leśne przy jeziorze w kilku akcjach. Problem niestety cały czas aktualny, a dodatkowo powtarzają się akty wandalizmu. 
 • Wizyta Pana Cofty. Mieszkańcom Lubasza, i nie tylko, nie trzeba tłumaczyć, kto to był ks. Czesław Cofta, a jego tablica pamiątkowa widnieje na frontowej ścianie lubaskiego Sanktuarium. Jest wiele faktów z życia i działalności ks. Czesława Cofty, które jeszcze nie zostały spisane, opowiedziane, o których wyrywkowo dowiaduje się obecnie Pan Zbigniew Cofta, krewny księdza Czesława. Pan Zbigniew postanowił usystematyzować wiedzę o swoim wielce zasłużonym przodku, docierając do miejsc i osób mogących wnieść więcej szczegółów biograficznych z jego krótkiego, ale jakże bogatego życia. Stąd między innymi wizyta (jedna z kolejnych) Pana Zbigniewa w Lubaszu. 
 • 1 Lubaski Zlot fiata 126 p – dla Julki. Wydarzenie, pierwotnie zaplanowane na koniec maja udało się zrealizować we wrześniu. Dzięki pomysłodawcy Damianowi Grzelakowi możliwy był trzydniowy pobyt miłośników popularnych „maluchów” w Lubaszu. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić ciekawe miejsca, wziąć udział w konkursach, zabawach, a widzowie poznać ludzi z pasją. Impreza miała cel charytatywny – pomoc dla Julki z Lubasza, która od kilkunastu miesięcy zmaga się z chorobą. Wszystkim darczyńcom, przyjaciołom i sponsorom należą się ogromne słowa podziękowania. 
 • Wyjątkowy przebieg miało w tym roku Święto Niepodległości 11 listopada. Dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Miłkowie powstał piękny materiał, upubliczniony na oficjalnych stronach i profilach. W normalnej rzeczywistości, w formie uroczystej Akademii uświetniłby gminne obchody w Lubaskim Sanktuarium przed coroczną Mszą Świętą w intencji Ojczyzny. 
 • Młodzieżowy Dom Kultury z Trzcianki przy współpracy z Radą Sołecką wsi Sławno, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lubaszu, organizował w pięknym Pałacu w Sławnie, w Pracowni Sztuka z natury”, w cyklu tygodniowym, dwugodzinne zajęcia warsztatowe. Pogarszająca się sytuacja w kraju spowodowała, że po kilku tygodniach zajęcia jak i wszelkie stacjonarne formy, zostały zawieszone. Dzięki kreatywności instruktorów i animatorów prowadzone były również zajęcia w wersji online, z tańca dla dzieci, gimnastyki dla seniorów, nauki gry na gitarze, wokalne. Piękną niespodziankę sprezentowali członkowie zespołu „Póki co”, nagrywając kolędy z życzeniami dla mieszkańców i publikując nagranie na profilach społecznościowych. Tradycyjnie miłośnicy muzyki i śpiewu spotkaliby się przed Urzędem Gminy Lubasz, aby uroczyście kolejny rok z rzędu otworzyć „Żłobek w drodze”. 
 • Kolejnym pomysłem na dotarcie z edukacją kulturalną był cykl „Historyczne miejsca w Gminie Lubasz”. Wszystko w myśl zasady "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Często niewidoczne, ukryte w różnych zakątkach naszej gminy, znajdują się miejsca, o których warto pamiętać. Miejsca niejednokrotnie zapomniane, a jednocześnie ważne stanowiące swego rodzaju memento. Cykl publikacji autorstwa Marcina Dudziaka, zabierał wszystkich czytelników do wyjątkowych lokalizacji na terenie Gminy Lubasz. 
 • O tym jak piękna otacza nas przestrzeń, mogliśmy dowiedzieć się dzięki kapitalnym zdjęciom Elwiry Sierakowskiej, której wystawa „Gmina Lubasz w obiektywie” cieszy oko odwiedzających tereny przy Jeziorze Lubaskim. Dzięki takim talentom, udało się pozyskać tablice, sztalugi które pozwolą poszerzać działalność ekspozycyjną. W podróż w jesiennym i zimowym plenerze, zabierał nas również Gracjan Dąbkowski. Efekty jego prac mogliśmy podziwiać na profilach społecznościowych, gdzie udostępnialiśmy wystawy zdjęć w formie online. 
 •  Rok kalendarzowy 2020 udało się zamknąć piękną kulturalną laurką dla całego zespołu redakcyjnego „Z Krasnego Wzgórza”. Kapituła konkursu „Lubaski Jednorożec Kultury”, postanowiła uhonorować w roku 2020 redakcje parafialnego pisma „Z Krasnego Wzgórza”. Wieloletnie działania, popularyzacja i krzewienie tradycyjnych wartości religijnych, patriotycznych, społecznych i kulturowych wśród lokalnej społeczności, nie mogło ujść uwadze pomysłodawcom nagrody. Ogromna wartość działalności całej redakcji, na przestrzeni dwudziestu lat, zdecydowanie wychodzi poza kanony dziennikarskiej profesji. Dzięki zaangażowaniu, kreatywności duchowego przywództwa ze strony lubaskiej Parafii, udało się tworzyć i udokumentować życie lubaskiej społeczności. Tematy podejmowane na łamach czasopisma, pozwalają sięgnąć do historii naszego regionu, aktualnych wydarzeń, a dzięki dialogowi i współpracy w sposób dojrzały, otwarty kreować współczesną religijność i kulturę. W imieniu kapituły konkursu „Lubaski Jednorożec Kultury 2020”, dla całego zespołu redakcyjnego, wszystkich księży, współpracowników i czytelników na przestrzeni lat, słowa podziękowania, uznania i wsparcia w tych wyjątkowych czasach. 

Trudności, które Gminny Ośrodek Kultury napotykał na swojej drodze spowodowały, że w minionym roku nie udało się zrealizować kilkunastu wydarzeń, które były odwoływane na kilka dni lub nawet dzień przed planowaną realizacją. Miejmy nadzieję, że wysiłek włożony w opracowanie ich przebiegu oraz kreatywność instruktorów, którzy mieli rozpocząć pracę chociażby, z grupami teatralnymi, plastycznymi i tanecznymi w wersji stacjonarnej, pozwolą szybko nadrobić miniony czas. Ogromne słowa podziękowania za współpracę kierujemy do wszystkich naszych partnerów, instruktorów, mecenasów sztuki, pracowników placówek oświatowych i jednostek gminnych. Dziękujemy sponsorom, fundatorom nagród i upominków na organizowane loterie i wydarzenia, uczestnikom konkursów, sołtysom, seniorom, radnym, władzom i pracownikom jednostek samorządowych, wszystkim pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaszu. Wierząc, że najbliższy czas, przyniesie skuteczne rozwiązanie, tej nadal trudnej sytuacji i przygotowując się do aktywnych działań w najbliższych miesiącach, raz jeszcze pozostawiamy Państwa z pytaniem: Czy 2020 rok, był stracony dla kultury w Gminie Lubasz?


To może Cię także zainteresować:

Źródło: Szymon Szwed / Gminny Ośrodek Kultury w Lubaszu

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki