Święto Niepodległości w Gminie Drawsko

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 8)

 

Rozgrabiona i podzielona przez trzy ościenne mocarstwa (Austrię, Prusy, Rosję) Polska po 123 latach odzyskała Niepodległość. W 1918 roku został podpisany rozejm w Compiegne, który oficjalnie zakończył I wojnę światową i ostatecznie potwierdził porażkę Niemiec. Dzień wcześniej w Warszawie pojawił się lider i wódz wojsk polskich Józef Piłsudski, który kilka tygodni później został mianowany na urząd Naczelnika Państwa i kierował odbudową naszego kraju. Dobiegła końca I wojna światowa, a Polska wróciła na mapę świata. Rozpoczęła się historia II Rzeczypospolitej.

REKLAMA

11 listopada – czerwona kartka w kalendarzu, dzień wolny od pracy - Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Biało- czerwone barwy przybiera nie tylko stolica Polski i większe miasta, ale każdy nawet najmniejszy zakątek Polski, w tym także Gmina Drawsko.

Msza św. w kościele pw. NSPJ w Drawsku

Tegoroczne obchody 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w gminie Drawsko rozpoczęto Mszą św. w intencji ojczyzny i walczących o wolność Polski, odprawioną przez Księdza Dziekana Dekanatu Wieleńskiego Proboszcza Parafii Drawsko Piotra Matuszewskiego. W homilii Ksiądz Dziekan wspominał bitwę pod Chocimiem, od której w tym roku minęło 400 lat. To właśnie polscy żołnierze i ochotnicy walczyli o nasz kraj, ale również walczyli o chrześcijaństwo dla Polski i Europy.

Apel przy Pomniku Wdzięczności w Drawsku

Przemarsz do Pomnika Wdzięczności w Drawsku uświetniły poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkół Gminy Drawsko. Tutaj prym przejęli uczniowie Szkoły Podstawowej im. gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby w Drawsku, którzy część artystyczną rozpoczęli hymnem Mazurka Dąbrowskiego przy akompaniamencie akordeonu Hanny Gapskiej, odśpiewanego w ramach dołączenia Gminy Drawsko do akcji „Niepodległa do hymnu”. Tego Dnia Mazurek Dąbrowskiego rozbrzmiewał na antenach najważniejszych stacji radiowych i telewizyjnych, śpiewała cała Polska, na balkonach, w parkach, w domach, na podwórkach.

W trakcie uroczystości swoje przemówienie wygłosił Bartosz Niezborała Wójt Gminy Drawsko, w którym podkreślał znaczenie patriotyzmu i wolności kraju dla każdego Polaka, dziękując zebranym za udział w obchodach. Szczególnie słowa podziękowania skierował do uczniów Szkoły Podstawowej w Drawsku, kórych przygotowali w części słownej Zbigniew Piątek – dyrektor szkoły oraz wokalnej Hanna Gapska.

W hołdzie poległym symboliczne wiązanki kwiatów złożyły delegacje:

- Urzędu Gminy Drawsko

- Rady Gminy Drawsko

- Sołectwa Drawsko

- Zarządu Gminnego OSP

- Szkoły Podstawowej im. gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby w Drawsku

- Stowarzyszenia „Morsy Drawsko”

- przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości

Marina „YNDZEL” w Drawsku

Druga część Święta Niepodległości w Gminie Drawsko miała miejsce na marinie Yndzel, gdzie Stowarzyszenie „Morsy Drawsko” oddali patriotyczną kąpiel w barwach biało-czerwonych. Gościnnie do kąpieli i patriotycznych obchodów dołączyły „Aktywne Morsy Krzyż Wlkp.”.

Ze wszystkich cennych wartości nic nie jest tak ważne dla narodu, jak posiadanie własnego państwa, suwerenne sprawowanie rządów i poczucie, że w jego granicach jest się bezpiecznym.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości są świadectwem umiłowania Ojczyzny. Dbajmy o nią, by przyszłe pokolenia mogły żyć w Polsce uczciwej, sprawiedliwej i niezależnej.

Do refleksji na temat patriotyzmu skłania wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Pieśń o ojczyźnie”:

Ty je­steś, oj­czy­zno, jak pło­mień wy­so­ki,

jak dzień, co lu­do­wi za­bły­snął;

to mo­rze szu­mią­ce, te gór­skie po­to­ki,

to nie­bo – to tyś jest, oj­czy­zno.

Tyś me­tal go­rą­cy, he­ro­izm gór­ni­czy,

ro­bo­ta i ta­niec we­so­ły,

i wio­ski sre­brzy­ste od lamp elek­trycz­nych,

i dzie­ci idą­ce do szko­ły. To two­je na dro­gach pa­da­ją pro­mie­nie,

to twój głos sły­szy­my po nocy.

Kto idzie przez ży­cie z oj­czy­zny imie­niem,

w zwy­cię­stwo ten idzie i w słoń­ce.

Tyś mo­sty Wro­cła­wia i wio­sna w Szcze­ci­nie,

i srebr­ne war­szaw­skie go­łę­bie.

My cie­bie, oj­czy­zno, w swych pie­śniach sła­wi­my

i w wal­ce, i w pra­cy co­dzien­nej.

Nam dzień się jak okno otwie­ra

nad Wi­słą i Odrą, i Nysą.

Oj­czy­zno Szo­pe­na, oj­czy­zno Wal­te­ra,

wa­lecz­na, lu­do­wa oj­czy­zno.

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: dr Sylwia Marek Kierownik Referatu Organizacyjnego

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki