Święto Noteci w Drawsku

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 44)

 

Mimo, że wszyscy wyczekujemy deszczu z uwagi na bardzo trudną sytuację w rolnictwie, burza, która w sobotnie popołudnie nadciągnęła nad drawską Przystań Yndzel pokrzyżowała plany organizatorów. Ale cóż, takie ryzyko jest zawsze wpisane przy organizacji imprez plenerowych.


REKLAMA

Już od wczesnych godzin rannych w Starorzeczu Noteci odbyły się zawody wędkarskie przeprowadzone prze Koło Wędkarskie ,,Noteć‘’ z Drawskiego Młyna. Uczestnicy turnieju od godz. 8.00 stanęli w szranki, w drużynach dwuosobowych – dziecko i opiekun, pokazując, że tym sportem można zarażać całe pokolenia i miło spędzać czas.

Wyniki zawodów przedstawiamy poniżej: 

I miejsce: Sikora Mirosław i Sikora Mateusz (15 lat) – 2100 pkt. 

II miejsce: Wojciechowski Adam i Wojciechowski Marcel (7 lat) – 1125 pkt 

III miejsce: Sikora Jacek i Sikora Maja (11 lat) – 910 pkt. 

IV miejsce: Oźminkowski Grzegorz i Oźminkowski Jan (12 lat) – 535 pkt. 

V miejsce: Barłóg Eryk i Sikora Jan (2 lata) – 410 pkt. 

Nagrody w tych zawodach, wysokiej klasy sprzęt wędkarski, został zakupiony w ramach dofinansowania Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze na lata 2014-2020 Działanie-realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność, Priorytet 4 Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej. 

Szczególne wyróżnienie otrzymał najmłodszy biorący udział w zawodach, z rąk Adama Bogrycewicza Radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, w postaci pucharu. Radny w swoim wystąpieniu podkreślił inicjatywę drawskiego samorządu, wspierającego w formie dotacji, od wielu lat, Koło Wędkarskie ,,Noteć’ w Drawskim Młynie, jedno z nielicznych, jak wskazał Adam Bogrycewicz aktywnie działające w ramach Polskiego Związku Wędkarskiego. 

Realizując promocję obszaru Nadnoteckiej Grupy Rybackiej, w tym Gminy Drawsko oraz popularyzację Lokalnej Strategii Rozwoju, zorganizowaliśmy Święto Noteci, zgodnie z zapisami celu ogólnego LSR- zwiększenie atrakcyjności i konkurencyjności turystycznej obszaru NGR. 

Rozpowszechnianie informacji na temat uzyskanego wsparcia za pośrednictwem NGR - zgodnie ze złożonym wnioskiem - nastąpiło poprzez plakaty, banery, ulotki zawierające logo Unii Europejskiej- Europejski Fundusz Morski i Rybacki, Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze oraz Nadnoteckiej Grupy Rybackiej.

Otwarcia Święta Noteci dokonał Bartosz Niezborała Wójt Gminy Drawsko wraz z Ryszardem Jabłonowskim Przewodniczącym Rady Gminy Drawsko w asyście Ryszarda Ociepa Bosmana Przystani, podkreślając w swoim wystąpieniu znaczenie Rzeki Noteć dla mieszkańców regionu, zwracając uwagę min. na wspólne działania samorządów dla zwiększenia roli turystycznej rzeki, w szczególności samorządów funkcjonujących w ramach stowarzyszenia Związek Miast i Gmin Nadnoteckich z Nakła nad Notecią. Wójt zwrócił również uwagę na udostępnianie przystani, oddanie obiektu do dyspozycji wszystkich, którzy chcą gościć w gminie Drawsko, zgodnie z uszczegółowionymi zasadami wprowadzonymi zarządzeniem. 

Witając zaproszonych gości w osobach: Marię Małgorzatę Janyska Posłankę na Sejm RP, Krzysztofa Paszyk Posła na Sejm RP, Adama Bogrycewicza Radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Danutę Pisarską Kierownik Biura Nadnoteckiej Grupy Rybackiej, Hannę Forbrich Dyrektor Biura Związku Miast i Gmin Nadnoteckich z Nakła, Bartosz Niezborała Włodarz Gminy Drawsko podziękował za przybycie i wsparcie dla wszelkich inicjatyw na rzecz rozwoju Noteci. 

Moc atrakcji, które zafundowano mieszkańcom i turystom, zdecydowanie wpłynęła ,,na wizytę’’ w sobotnie popołudnie, na Przystani Yndzel. Niesamowite emocje wzbudził pokaz ratownictwa wodnego zorganizowany przez grupę Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ,,Anioły’’ z Trzcianki. Drużyna WOPR ,,Anioły’’ to grono młodych ludzi oddanych służbie innym, doskonale wpisująca się w nasz powiatowy, i nie tylko, ,,krajobraz”. Aktywnie działająca, w szczególności w zakresie ratownictwa wodnego- szkolenia, pokazów, zabezpieczania kąpielisk, ale i animacji dzieci w tym zakresie. Mając ,,Anioły’’ na naszym Święcie Noteci zdecydowanie czuliśmy się bezpieczni. 

Na stoisku Nadnoteckiej Grupy Rybackiej i Związku Miast i Gmin Nadnoteckich z Nakła trwały animacje dla dzieci w tematyce wędkarskiej i ekologicznej. 

Niebywałą radość sprawiły dzieciom warsztaty plastyczne ,,Rybka, rybka, rybka’’ prowadzone przez Aleksandrę Moder, emerytowaną nauczycielkę plastyki szkoły podstawowej w Drawskim Młynie. 

Fundacja ,,Ratuj Ryby’’ z Poznania poprzez zabawę ,,omówiła dzieciom ekosystem Noteci’’, w zorganizowanym konkursie edukacyjnym ,,silniejsze okazały się ryby spokojnego żeru, choć ostatecznie wygrały drapieżniki’’. Pokazała jak można uczyć i wskazywać trafne informacje o walorach miejsc, w których żyjemy i z czego zapewne nie do końca, wielokrotnie zdajemy sobie sprawę. 

Mieszkańcom oraz turystom zaproponowano również bezpłatną degustację potraw z ryb słodkowodnych, którą przygotowali Państwo Krystyna i Waldemar Wachowiak z Miałów Restauracja Pod Borowikiem, jak zawsze serwując nam kulinarną ucztę. 

W trakcie imprez nie może zabraknąć akcentów sportowych. Tym razem Pan Henryk Kolasiński Podinspektor Urzędu Gminy Drawsko zorganizował turniej piłki siatkowej plażowej, wykorzystując funkcjonujące na obiekcie boisko. W turnieju udział wzięli: Alicja Śmigielska i Sebastian Tecław z Krzyża, Dawid Kowal i Mariusz Fiałkowski z Drawskiego Młyna oraz Michała Augustyński z Drawskiego Młyna i Krystian Ciebielski z Drawska. Rozgrywając zawody ,,każdy z każdym’’, pod czujnym okiem sędziego Zbigniewa Wyrwa, klasyfikacja wyglądała następująco: 

1m –D. Kowal, M. Fiałkowski 

2m- M. Augustyński, K. Ciebielski 

3m- A. Śmigielska, S. Tecaław 

Wszystkie startujące drużyny otrzymały puchary z rąk Bartosza Niezborała Wójta Gminy Drawsko. 

Niebywałą atrakcją Święta Noteci była możliwość bezpłatnego odbycia rejsu po rzece pięknie prezentującym się galarem lub smoczymi łodziami, które zaoferowała nam rodzinna firma z Wronek, na co dzień stacjonująca z jednostkami na przystani w Czarnkowie. Ta atrakcja jak zawsze przyciąga tłumy naszych mieszkańców, ale i nie tylko, bo każdy z nas chce zobaczyć urokliwe Drawsko z perspektywy nurtu wody. 

A wierzcie Państwo widoki przednie. Pięknie zadbane posesje, zagospodarowane tereny przy rzece, dają wiarę, że pomysł stworzenia spacerowego bulwaru wzdłuż drawskiej części Noteci uzyska Państwa szeroką akceptację. 

Realizując założenia projektowe w świetlicy przystani oraz na scenie została zaprezentowana prelekcja dotycząca popularyzacji tradycji, historii i kultury rybactwa, pracy rybaka, gospodarki rybackiej na terenie gminy Drawsko oraz obszaru NGR. 

Prelekcja zawierała w sobie legendę o wizycie króla Polski Władysława II Jagiełły na terenie Drawska i oddaniu w użytkowanie mieszkańcom Starorzecza Noteci. Ponadto informacje o targu rybnym w centrum Drawska, a co za tym idzie o tym jak kiedyś prowadzono gospodarkę rybacką na Noteci, o pochodzeniu nazwy naszej przystani umiejscowionej na Międzynarodowej Drodze Wodnej E70, i o obecnie prowadzonej gospodarce rybackiej na terenie gminy. 

Również o walorach gminy Drawsko i jej atrakcjach - I w Polsce Park Grzybowy w Piłce, do którego można dotrzeć korzystając po drodze z Boiska wielofunkcyjnego w Drawsku wybudowanego z dofinansowania Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze, jadąc ścieżką rowerową z Drawska przez Pęckowo-tu boisko wielofunkcyjne i ścieżka wybudowane z dofinansowaniem w minionej perspektywie finansowej, docierając do Piłki, a stamtąd do Marylina nad Jezioro Moczydło, gdzie wita nas ,,Maryliński Świat Ryb”. 

Zwieńczeniem Święta Noteci był występ gwiazdy nie lada formatu, ponieważ udało nam się zaprosić do Drawska Andrzeja Rybińskiego. Któż z nas nie zna, nie pamięta, nie słyszał przebojów: ,,Nie liczę godzin i lat’’, ,,Pocieszanka’’, czy ,,Za każdą cenę’’. Muzyk komponując własne utwory, wykonując je z nieodłączną gitarą, niejednokrotnie występował na deskach opolskiego amfiteatru, zdobywając w 1983r. nagrodę główną festiwalu. 

W Drawsku, występując razem z synem, dał się poznać jako niezmiernie sympatyczny i otwarty na współpracę wokalista, z którym mamy nadzieję spotkamy się jeszcze podczas niejednego występu. 

Te wszystkie atrakcje Święta Noteci Anno Domini 2019 były możliwe do zorganizowania dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze na lata 2014-2020 Działanie-realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność, Priorytet 4 Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej. 

Samorząd Gminy Drawsko przy współpracy i wsparciu finansowemu ze strony Związku Miast i Gmin Nadnoteckich z Nakła, zaoferował Państwu ucztę kabaretowo-gwarową. 

Bo otóż, przez cały czas trwania święta, na scenie towarzyszył nam Paweł Kuleszewicz - gawędziarz, artysta znany z audycji radiowej ,,Trochę gwary dla naszej wiary”-audycja Radia Poznań z ,,Kapeli zza winkla’’ i ,,Kabaretu z Woźnej”. 

W jedyny w swoim rodzaju sposób, pełen humoru i ogromnej wiedzy, komentował wszystkie wydarzenia i sytuacje, które miały miejsce na Przystani Yndzel, niejednokrotnie okraszając je własną, niepowtarzalną interpretacją.

ZAPRASZAMY do wysłuchania audycji gwarowej o naszym święcie w Radiu Poznań: Świnto Noteci Trochę gwary dla naszej wiary - prowadzący Paweł Kuleszewicz, realizacja: Paweł Kretkowski.

https://radiopoznan.fm/audycja/troche-gwary-dla-naszej-wiary/swinto-noteci 


Zwieńczeniem obecności na Drawskim Yndzlu był występ kabaretowo muzyczny Pawła Kuleszewicza wraz z Agnieszką Szymańską. 

Wieczór zakończył zespół Och Karol Piotr Hajer wraz z córką, który przygrywał do późnych godzin.


To może Cię także zainteresować:

Źródło: gminadrawsko.pl / Anna Fręś- Sekretarz Gminy Hanna Matkowska – Podinspektor UG Drawsko Henryk Kolasiński – Podinspektor UG Drawsko

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki