Szepty lasu – Charles Frazier

23.11.2014

Lata sześćdziesiąte XX wieku, niewielkie miasteczko w Appalachach. Życie samotnej Luce zmienia się nie do poznania po tym, jak zamordowano jej siostrę. Jako jedyna najbliższa osoba musi zaopiekować się jej dziećmi, dwójką małych bliźniąt. Jednak Frank i Dolores różnią się od swoich rówieśników. Po przeżytych doświadczeniach całkowicie zamykają się w sobie. Ciotka próbuje nawiązać z siostrzeńcami kontakt, ale jest to trudne, bo malcy nie mają zamiaru zburzyć ściany milczenia. Czy Luce uda się wreszcie do nich dotrzeć? Kim jest i co zmieni w jej dotychczasowym życiu Subblefield? I kim jest mężczyzna, który zagrozi całej czwórce?

REKLAMA

Charles Frazier to amerykański pisarz, który urodził się w 1950 roku w Asheville. Jego debiut Zimna góra stał się prawdziwym bestsellerem. W ekranizacji tejże powieści, która w Polsce nosi tytuł Wzgórze nadziei, w głównych rolach wystąpili Nicole Kidman i Jude Law. Jego druga książka Trzynaście księżyców została w Polsce opublikowana w 2009 roku, zaś Szepty lasu dopiero po pięciu latach.

Szepty lasu mają specyficzny klimat. Górskie pejzaże, amerykański styl i Appalachy w latach sześćdziesiątych XX wieku. Wszystko, co serwuje nam Frazier, jest namacalne. Można niemal poczuć smak, czy zapach warzywa, które rośnie nieopodal w ziemi, płatka śniegu spadającego z nieba, czy spożywanego posiłku.

Książka ciekawa i klimatyczna. Początkowo akcja rozwija się niespiesznie, powoli, poznajemy tło i poszczególnych bohaterów. Dopiero później zaczyna nieco przyspieszać i robi się coraz ciekawiej.

Cała powieść składa się z opisów, czego najbardziej nie lubię. Tak naprawdę one budują cały świat przedstawiony, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że zaliczają się do głównych bohaterów Szeptów lasu. Oczywiście osoby, które lubują się w długich rozważaniach na temat otaczającego świata będą zadowolone, jednak mnie niekoniecznie przypadło to do gustu.

Trzeba jednak przyznać, że autor świetnie wykreował bohaterów. Bliźniaki wysuwają się na pierwszy plan. Ich zachowanie jest co najmniej dziwne, ale przez to pobudza ciekawość czytelnika i wciąga w lekturę. Zresztą Frazier ciekawie przedstawia każdą postać i co ważne, nie przejaskrawia bohaterów, co stanowi wielki plus Szeptów lasów. Nie wciska nic na siłę, nawet wątek miłosny nie jest tu najważniejszy, jest tylko kolejną cegiełką, tworzącą spójną i intrygującą całość, którą on tylko urozmaica.

Miałam nadzieję na klimatyczną powieść z wartką akcją, a niestety dostałam coś zgoła innego. Cieszę się, że dałam jej szansę, jednak nie na tyle, abym z czystym sumieniem mogła polecić ją każdemu. To ten typ literatury, który zachwyca tylko nieliczne osoby.

Klaudia Jędrzejczyk

 

 

 

Źródło: Klaudia Jędrzejczyk | foto: Klaudia Jędrzejczyk

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki