Trzcianka - trzeba to zobaczyć!

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 13)

 

Z ciągnącymi się przez około 10 km jeziorami, szlakami pieszymi i ścieżkami rowerowymi, zlokalizowanymi wśród lasów, które zajmują ponad połowę powierzchni tej gminy – Trzcianka to miejsce, w której aktywny turysta z pewnością nie będzie miał na co narzekać. To również doskonały punkt na przerwę w podróży. Położona w połowie trasy z Poznania do Kołobrzegu Trzcianka ma wiele do zaoferowania wszystkim tym, którzy są tutaj choćby tylko przejazdem.

REKLAMA

Mówi się, że natura zawsze się obroni, a dodatkowo podkreślone naturalne piękno potrafi zachwycić. Trudno oprzeć się wrażeniu, że tak właśnie jest w przypadku Trzcianki, jednej z dwóch stołecznych gmin powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego. Lasy, jeziora, parki tworzą wspaniałe krajobrazy, są miejscem wytchnienia od zgiełku miasta, ale dopiero połączenie ich z prowadzonymi od kilkunastu lat, szeroko zakrojonymi inwestycjami, nakierowanymi na turystykę, przyniosło niesamowity efekt. Mieszkańcy tej miejscowości mają doskonałe warunki do aktywnego spędzania wolnego czasu. Ścieżki rowerowe, tworzące pętlę między dwoma jeziorami, park linowy, szlaki piesze, park ryb słodkowodnych z makietami i opisami ryb, a także najczęściej występującymi na tym terenie ssakami i grzybami, to najchętniej odwiedzane i użytkowane miejsca. Infrastruktura turystyczna już jest bogata, a władze gminy wciąż wprowadzają w życie nowe projekty. 

Ryba jaka jest – każdy widzi 

A jeśli nie, to może zobaczyć w powiększeniu. Z dala od hałasu i masowej turystyki w Parku Ryb Słodkowodnych w Trzciance, nad jeziorem Sarcze, można aktywnie spędzić wolny czas poznając budowę anatomiczną najbardziej charakterystycznych gatunków ryb słodkowodnych. Wzdłuż ścieżek pieszo-rowerowych, znajduje się 10 makiet gigantycznych ryb, wykonanych ze szczególną precyzją. O rozmnażaniu ryb, narzędziach rybackich, czy wartościach odżywczych ryb zainteresowani mogą dowiedzieć się z rozstawionych dodatkowo tablic edukacyjnych. Poza tym, na terenie parku znajdują się trzy modele zwierząt leśnych: dzika, jelenia oraz wilka, sześć modeli grzybów: muchomor, koźlarz czerwony, borowik, gąska zielonka i dwie kurki. Jest też olbrzymi, ale łagodny i przyjazny pająk krzyżak, rozciągnięty na gigantycznej pajęczynie między dwoma drzewami. Atrakcją Parku jest otoczenie, czyli bliskość jeziora i lasu. W sąsiedztwie znajdują się pomosty, slip do wodowania sprzętu wodnego, baza gastronomiczna i hotelowa, wypożyczalnia sprzętu wodnego, wiata z miejscem do grillowania oraz siłownia zewnętrzna i plac zabaw dla dzieci. Oddany do użytku kilka lat temu bezasekuracyjny Park Linowy, był nawet zwycięzcą w konkursie „Turystyczne Hity Wielkopolan”, zorganizowanego przez Głos Wielkopolski. 

Stary Wojtek 

Ma ponad 500 lat i pewne jest, że nie zamierza żegnać się z tym światem. Mowa o dębie „Wojtku”, który rośnie w zabytkowym parku nad rzeką Bukówką w miejscowości Smolarnia, kilka kilometrów od centrum Trzcianki. Sam dąb jest tylko jednym z wielu zachwycających obiektów przyrodniczych tego miejsca. Położona na obrzeżu Puszczy Drawskiej ścieżka, na której oznakowano trzy trasy: o długości 2 km, 4,5 km i 6,5 km, wiedzie wzdłuż Stawu Rychlickiego i rzeczki Bukówki. Staw utworzono niegdyś poprzez spiętrzenie Bukówki dla uzyskania napędu dla nieistniejącego obecnie młyna wodnego w Rychliku. Najbardziej atrakcyjny pod względem przyrodniczym fragment ścieżki prowadzi przez park podworski położony na obszarze wyraźnie wykształconego ozu, powstałego podczas ostatniego zlodowacenia. Rosnący tutaj drzewostan posiada cechy lasu pierwotnego, a długoletnia, choć początkowo nieoficjalna ochrona, nadała parkowi charakteru siedliska naturalnego. Spotkać tu można wiele okazałych drzew. Największym i najpiękniejszym z nich, jest bez wątpienia, wspomniany już, dąb szypułkowy „Wojtek” o obwodzie 7,5 m i wysokości ok 24 m. Obok rośnie kilka nieco młodszych okazów tego samego gatunku, które razem stanowią grupę pomników przyrody. Rosną tu również 200-letnie sosny, klony, jawory i lipy. Osobliwością dendrologiczną jest olsza czarna z trzema konarami zrośniętymi z jaworem. W runie leśnym nie brak, będących pod ochroną, zawilców, przylaszczek, a także konwalii majowej i kokoryczek. Na rozlewisku Bukówki zobaczyć można „chaty” przybyłych tu kilka lat temu bobrów. Z myślą o uatrakcyjnieniu wypoczynku przygotowano kładki, pomosty, ławeczki, parking, wiatę z miejscem na ognisko i małym placem zabaw dla dzieci oraz 13 tablic informacyjnych. To bez wątpienia bardzo urokliwe miejsce, w którym śmiało można spędzić kilka godzin, pławiąc się w ciszy i wręcz dziewiczym spokoju parku i jego niepospolitych krajobrazów.

Raj dla rowerzystów 

Tutaj rowerem dojeżdża do pracy sam burmistrz. To już niezła rekomendacja turystyki rowerowej w tym mieście. To również z jego inicjatywy w ubiegłym roku powstał specjalny materiał filmowy, prezentujący i promujący turystykę rowerową w tej gminie. Można go obejrzeć na kanale YouTube (rowerem przez Wielkopolskę – Trzcianka). Położenie gminy i cała infrastruktura turystyczna bez wątpienia sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi. Duże kompleksy leśne, jeziora, wyraźnie zarysowane potoki, tworzą atrakcyjny pejzaż dla turystów. Do wędrówki zachęcają też zabytki architektury rozsiane w pobliskich miejscowościach. Biegnie tu również fragment międzynarodowego szlaku rowerowego R-1. Rozpoczyna się on w Bolougne nad kanałem La Manche i prowadzi przez Francję, Holandię, Niemcy i Polskę do granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Na terenie Polski R-1 ma długość 675 km i biegnie od Kostrzynia nad Odrą przez Międzyrzecze - Międzychód - Krzyż - Trzciankę (Siedlisko - Trzcianka - Dłużewo - Łomnica - Kępa - Stobno) - Piłę - Białośliwie - Osiek nad Notecią - Koronowo - Elbląg - Fromborg do Gronowa. Na północną Wielkoposkę przypada 155,8 km. Trasa przebiega drogami o małym natężeniu ruchu, co znacznie podnosi jego atrakcyjność. Warto przy tej okazji wspomnieć również o Transwielkopolskiej Trasie Rowerowej–odcinku północnym(TTR-N). To stosunkowa łatwa trasa rowerowa, zapewniająca liczne atrakcje krajoznawcze i architektoniczne. Długość trasy liczy 200 km. W gminie Trzcianka rozpoczyna się we wsi Radolin i biegnie przez - Teresin - Trzciankę - Kochanówkę -Łomnicę-Kępę i Stobno. To oczywiście nie jedyne trasy warte uwagi, po więcej zapraszamy na stronę miasta oraz na www.parkryb.trzcianka.pl

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Ludwika Wikieł Starostwo Powiatowe w Czarnkowie Źródło/źródło fot:trzcianka.pl/parkryb.trzcianka.pl

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki