Unia Wielkopolan w Lubaszu

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 18)

 

W samo południe 12 kwietnia 2018 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej w Lubaszu im. Batalionu Spadochronowego I Armii Wojska Polskiego rozpoczęła się inauguracja VII Dni Pracy Organicznej na terenie Wielkopolski. Lubasz tego dnia był sercem postaw patriotycznych i organicznikowskich. Jak doszło do tak ważnego wydarzenia właśnie w Lubaszu? Unia Wielkopolan zaprosiła do współpracy: Szkoły im. I.J. Paderewskiego prowadzone przez Edukację Lubasz oraz Urząd Gminy Lubasz, który zaangażował w to przedsięwzięcie Publiczną Szkołę Podstawową w Lubaszu. Unia Wielkopolan jest stowarzyszeniem działającym od prawie 30 lat i odwołuje się do regionalnej tradycji pracy organicznej, wspiera samorządy w realizacji działań społecznych oraz podejmowaniu różnych inicjatyw na terenie gmin.

REKLAMA

Podczas uroczystości pojawili się przedstawiciele władz Unii: wiceprezydent, Ryszard Ciesielski oraz sekretarz generalny stowarzyszenia - Pani Monika Leman-Tomaszewska. Obchody rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu narodowego oraz powitaniem gości, wśród których byli przedstawiciele władz powiatu, gminy oraz służb mundurowych, stowarzyszeń i instytucji działających na terenie całego powiatu. Natomiast wójt gminy – Pan Marcin Filoda w swoim przemówieniu przybliżył idee pracy organicznej oraz sylwetkę tegorocznego patrona VII Dni Pracy Organicznej – Ignacego Jana Paderewskiego. Kolejno wiceprezydent Unii Wielkopolan wraz z Panią sekretarz zaprezentowali sylwetki organiczników, którzy wpłynęli znacząco na kształtowanie się postaw społecznych i patriotycznych na przestrzeni dziejów. Jednocześnie wykazali, że dziś mamy także do czynienia z pracą organiczną, a wielu spośród nas może być wzorem takiej właśnie postawy. Przywołał nazwiska dotychczas wyróżnionych za działalność oświatową, społeczną i kulturalną Wawrzynami Pracy Organicznej.

Najważniejszym punktem całego przedsięwzięcia była akademia przygotowana wspólnie przez uczniów Szkół im. I. J. Paderewskiego prowadzonych przez Edukację Lubasz oraz uczniów Publicznej szkoły Podstawowej w Lubaszu. Inscenizacja odzwierciedlała wydarzenia historyczne, jakie miały miejsce na terenie gminy i powiatu. Przedstawiono strajk dzieci lubaskich wspierany przez znamienitą postać księdza Antoniego Ludwiczaka, spotkanie Ignacego Jana Paderewskiego z Antonim Wysockim i majorem Stanisławem Taczkiem, oraz płomienne przemówienie Paderewskiego zagrzewające do patriotycznej postawy w obronie ojczyzny. Wreszcie podpułkownik Zdzisław Orłowski poprowadził oddziały do wyzwolenia Czarnkowa. Inscenizacja przeplatana byłapoezją i śpiewemoraz utworami A. Mozarta i F.Chopina w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubaszu.

Warto podkreślić, że w obchodach wzięli udział uczniowie i nauczyciele obu wspomnianych już szkół, a datę 12 kwietnia należy uznać oficjalnie za dzień inauguracji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na terenie gminy Lubasz. Tradycyjnie po części oficjalnej odbył się poczęstunek, a zaproszeni goście mogli zapoznać się z wystawą zdjęć i prac plastycznych towarzyszących całemu przedsięwzięciu oraz mogli dokonać pamiątkowych wpisów do szkolnych kronik.

Obchody stały się okazją do współpracy Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaszu, Szkół im. I.J. Paderewskiego prowadzonych przez Edukację Lubasz oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubaszu i jednocześnie zainicjowały cykl działań – inicjatyw, konkursów i zawodów, które odbędą się w najbliższych dniach w gminie.

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: kontakt@ddwlkp.pl | Tekst: Weronika Szczechowska i Iwona Libera Zdjęcia: Oliwia Bojańska

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki