VIII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. R. Brandstaettera „Wyjście z cienia”

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 18)

 

Już po raz ósmy odbył się w Trzciance Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. R. Brandstaettera” Wyjście z cienia”. Ta uznana i prestiżowa impreza każdego roku przyciąga dziesiątki miłośników sztuki żywego słowa z całego kraju.

REKLAMA

Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. K. Iłłakowiczówny w Trzciance oraz Stowarzyszenie Laboratorium Słowa. Konkurs Recytatorski im. Brandstaettera to nie tylko popisy najlepszych recytatorów w Polsce, ale również imprezy towarzyszące. W tym roku gości przywitał rozkochany w poezji Staffa zespół Good Staff, który na dobry początek, roztoczył pozytywną energię i klimatyczną aurę. Dla uczestników konkursu przygotowano również warsztaty kultury żywego słowa, które przeprowadził dr Krzysztof Skibski (pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu) oraz Włodzimierz Ignasiński (instruktor teatralny, pomysłodawca i komisarz konkursu). W sobotni wieczór, po dniu wypełnionym przesłuchaniami prezentacji konkursowych, recytatorzy i mieszkańcy miasta obejrzeli niesamowicie poruszający i wielokrotnie nagradzany monodram w wykonaniu Kamili Winkler – „Płakać nie wolno” (scenariusz Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek i Kamila Winkler na podstawie Czarnobylskiej modlitwy Swietłany Aleksijewicz reżyseria Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek). W niedzielne przedpołudnie miały miejsce konsultacje z jurorami oraz nastąpił wielki finał konkursu. Reżyserem znakomitego Koncertu Galowego był instruktor teatralny Centrum Kultury Zamek w Poznaniu – Piotr Dehr. W tym roku wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani tomikami wierszy Mateusza Kowalskiego „Podróżuję każdym słowem”. Tomik został wydany staraniem Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Trzciance w ramach „Trzcianeckiej Biblioteki Debiutów”. Mateusz Kowalski pochodzi z Białej, mieszka w Warszawie, jest nie tylko poetą, ale również utytułowanym recytatorem, zwycięzcą ogólnopolskich konkursów recytatorskich, członkiem Teatru Poezji LOTKA. Na zakończenie odbyła się ceremonia wręczenia nagród i nastąpił czas gratulacji, nie tylko dla zwycięzców, ale również wszystkich uczestników i organizatorów, ponieważ impreza ta stanowi nie tylko ważne wydarzenie artystyczne w skali kraju, ale co istotniejsze, wpływa na rozwój kultury języka polskiego i daje możliwości obcowania z dobrą literaturą.

VIII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. R. Brandstaettera odbył się w ramach Festiwalu Poezji Wielkopolskiej „Słowo daję!” przy wsparciu budżetu Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz Burmistrza Trzcianki. Organizatorzy dziękują Partnerom: Trzcianeckiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego Sp. z o. o., Zakładowi Inżynierii Komunalnej Sp. z o.o. , Al-Trans. PHU. Szarek M.


Protokół posiedzenia Jury VIII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Romana Brandstaettera w Trzciance 

Od 30 listopada do 2 grudnia 2018 r. w Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance odbywał się VIII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Romana Brandstaettera.

Jury w składzie: Bartosz Zaczykiewicz – reżyser, dyrektor Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu – przewodniczący Jury, Wiesława Szczygieł – instruktorka teatralna, animatorka kultury, Krzysztof Skibski – pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu po wysłuchaniu 36 prezentacji konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:


Kategoria I – młodzież

I nagroda Ludwika Gołaszewska-Siwiak – Opole

II nagroda Maciej Czerklański – Łapy

III nagroda Maria Świłpa – Pyrzyce, Studio Teatr w Szczecinie

Wyróżnienia - Jan Abramowicz – Lubaczów, Zofia Ignasińska – Trzcianka, Miłosz Mazur – Lubaczów, Julianna Sroka-Kierończyk – Szamotuły


Kategoria II – dorośli

I nagroda Alicja Czarnuszka – Szczecin 

II nagroda ex aequo Bartosz Mazurkiewicz – Dębno, Monika Płomin – Bolszewo, Wejherowskie Centrum Kultury

III nagroda Katarzyna Gawenda – Wrocław

Wyróżnienia I stopnia: Michał Andrysiak – Nowogard, Alicja Skibicka – Lubaczów, II stopnia:Andrzej Chutkowski – Warszawa, Angelika Jasińska – Kalisz, Dorota Klepacka – Chodzież, Marian Kowalski – Lubaczów, Danuta Łuszczek – Szczecin, Aleksandra Wleklak – Lubasz 


Wyróżnienie Zespołu Kultury Żywego Słowa Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk dla Bartosza Mazurkiewicza z Dębna.


Wyróżnienie za wykonanie utworu Romana Brandstaettera dla Michała Andrysiaka z Nowogardu.


Jurorzy z satysfakcją pragną wyrazić wielkie uznanie dla Organizatorów Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Romana Brandstaettera za stworzenie idei oryginalnej imprezy poświęconej istotnym osobowościom literatury polskiej, których przypomnienie w sferze publicznej przyczynia się do popularyzacji ich twórczości oraz skutkuje niezwykle ciekawym spotkaniem amatorów żywego słowa z całej Polski, nawet z jej najodleglejszych zakątków – a jednocześnie, jak przypuszczamy, jest źródłem wysokiego poziomu występów, bogatych różnymi stylami wykonania, wrażliwością i pasją uczestników.

Podziękowanie dla Organizatorów z przyjemnością kierujemy również ku szczodrym darczyńcom Konkursu: prywatnym sponsorom, Samorządowi Województwa Wielkopolskiego oraz Burmistrzowi Trzcianki. 

 Mamy nadzieję, że miła i serdeczna atmosfera oraz świetne przygotowanie i organizacja Konkursu będzie owocować jego kolejnymi edycjami w następnych latach, istotnie wzbogacając krajobraz kulturalny Trzcianki.


To może Cię także zainteresować:

Źródło: kontakt@ddwlkp.pl / KH foto: kontakt@ddwlkp.pl

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki