W 44. rocznicę wyboru Polaka na Papieża Jana Pawła II

W Białej uczczono Świętego Jana Pawła II, Wielkiego Syna polskiej ziemi oraz podkreślono wartości, którym służył, a które pozwoliły Polakom i Polsce na przetrwanie i powrót do grona suwerennych i demokratycznych państw i narodów.

REKLAMA

17 października 2021 roku w kościele filialnym p.w. Matki Bożej Różańcowej w Białej, w parafii Rosko odbyła się uroczystość odpustowa. Na zaproszenie Księdza Proboszcza Jakuba Turka, sumę odpustową odprawił Ksiądz Kanonik z parafii p.w. Świętych Mikołaja i Walentego w Krobi.

Integralną częścią uroczystości odpustowej było upamiętnienie 44. rocznicy wyboru Polaka na Stolicę Piotrową poprzez odsłonięcie i poświęcenie dwóch tablic pamiątkowych, zaprojektowanych przez artystę z Bydgoszczy Edwarda Zegarlińskiego, a ufundowanych przez Zenona Duszyńskiego.

Pierwsza posadowiona na terenie przykościelnym w Białej, upamiętnia pobyty ówczesnego Kardynała w okolicznych lasach. Druga nad Jeziorem Białym w lesie upamiętnia pobyt w lasach Puszczy Noteckiej Kardynała Karola Wojtyły w dniach: 1 – 7 sierpnia 1977 roku.

Przy kościele w Białej ustawiono gablotę, na froncie której znajduje się obraz Ojca Świętego Jana Pawła II z programowym hasłem pontyfikatu Papieża Jana Pawła II: „Nie lękajcie się, nie lękajcie się, Otwórzcie drzwi Chrystusowi !”. Mszę św. oraz uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy uświetnił Zespół Trębaczy Nadleśnictwa Krucz.

W uroczystościach udział wzięli: Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk, zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile Teofil Stępień, Nadleśniczy Nadleśnictwa Potrzebowice Łukasz Grupiński, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rosku Wiesława Norkowska – Nawrot oraz wicedyrektor Roman Frąckowiak, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Krucz Piotr Kępa, przyjaciele śp. Księdza Kanonika Edmunda Klemczaka z Opalenicy oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Współinicjatorzy i współorganizatorzy projektu: Mirosław Nawrot, Zenon Duszyński, Mikołaj Wieczorek, Łukasz Piechowiak, Sołtys wsi Krystyna Taraśkiewicz.

Z tej okazji Szkoła Podstawowa w Rosku z udziałem konferansjerów Dariusza Wiatrowskiego i Jakuba Plachy zaprezentowała widowisko słowno - muzyczne pt.: ,,Na drodze do Świętości’’, Młodzież przygotowali nauczyciele tej szkoły - Mirosława Włodarek, Mirosława Małycha i Marian Obst. Uroczystościom towarzyszyła wystawa pt.: ,,Karol Wojtyła nad jeziorem w Białej’’, będąca autorstwem prac plastycznych uczniów z Roska.

Przy dźwiękach trębaczy złożono wieńce i wiązanki pod obeliskami upamiętniającymi: Kardynała Karola Wojtyłę oraz śp. Księdza Kanonika Edmunda Klemczaka. Kapliczka i obelisk są miejscem dostępnym dla każdego.

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Mirosław Nawrot

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki