W Białej uczczono pamięć ks. kan. Edmunda Klemczaka

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 3)

 

"Człowiek współczesny podświadomie tęskni za przyrodą, dlatego proszę szanujmy przyrodę i ciszę puszczy oraz wracajmy do przyrody, bo inaczej zatracimy piękno życia" - podkreślał Ksiądz Kanonik Edmund Klemczak, dzięki któremu otaczający go ludzie potrafili spojrzeć na uroki Puszczy Nadnoteckiej, zauważyć okazałość i piękno lasów, terenów zielonych, pół i łąk położonych w urokliwym krajobrazie Doliny Noteci.

REKLAMA

Był autorem wielu publikacji, którymi rozsławił Ziemię Nadnotecką, m.in.: "Biała w Puszczy Noteckiej," "Uroki Czarnkowa," "Album Puszcza Notecka," w których ukazywał w sposób prosty, czytelny i zrozumiały, jak dbać o tereny puszczy, szanować stare drzewa, czyste jeziora, podziwiać to wszystko, czym obdarza natura. Był wieloletnim kapelanem braci leśnej. Będąc orędownikiem duszpasterstwa "turystycznego" organizował spływy kajakowe i czuwania modlitewne grup oazowych. Był także pełnym entuzjazmu i zapału wychowawcą dzieci i młodzieży, co znalazło odzwierciedlenie w jednej z kolejnych książek autorstwa Księdza Edmunda Klemczaka, pt. "Doświadczenia katechety w nauczaniu i wychowaniu młodzieży."

W roku 2010 Ks. Kan. Edmund Klemczak został laureatem Nagrody Burmistrza Wielenia przyznanej za szczególne osiągnięcia na niwie kultury i dokonania na rzecz promocji Ziemi Wieleńskiej.

Ks. Kan. Edmund Klemczak ( 1919 - 2013 ) nazywając siebie w jednej z książek - "Obleciświat w sutannie" oddał istotę swego posłannictwa - nauczyciel, przyjaciel grup oazowych, przewodnik duchowy dzieci i młodzieży, a także niestrudzony podróżnik. Dla uczczenia Jego pamięci każdego roku, w rocznicę śmierci w Białej odprawiana jest Msza Św. Tak było również w ósmą rocznicę śmierci (18 lutego 2021 r.), pomimo czasu pandemii, mieszkańcy podczas niedzielnego nabożeństwa w dniu 21 lutego br. uczcili pamięć Ks. Kan. Edmunda Klemczaka. Mszę Św. w kościele filialnym odprawił Ksiądz Jakub Turek- Proboszcz Parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Rosku. Pod Tablicą "Pro Memoria" przy kościele w Białej odbyło się symboliczne złożenie wiązanek i zapalenie zniczy przez mieszkańców sołectwa oraz przedstawicieli grup oazowych z Opalenicy.

"Pamięć jest wyrazem wdzięczności naszych serc" - tymi słowami dziękuje wszystkim za kultywowanie pamięci o Księdzu Kanoniku Edmundzie Klemczaku, organizatorka spotkań wraz z grupą odnowy wsi, sołtys wsi Biała - Krystyna Taraśkiewicz.

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Hanna Forbrich st. ds. współpracy ze społeczeństwem Ref. Organizacyjny UM Wieleń

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki