W czym może nam pomóc psychoterapia?

13.10.2020

Psychoterapia będąca samodzielną formą pomocy w połączeniu z farmakologią zaczyna stanowić coraz popularniejszy sposób leczenia zaburzeń i chorób psychicznych. Podczas sesji wykwalifikowany terapeuta pomaga nam znaleźć i przepracować czynnik bądź czynniki, które wpływają na nasze zaburzenia i utrudniają nam codzienne funkcjonowanie. To, co warto wiedzieć, to to, że pomoc terapeutyczna może przybierać różne formy, a optymalną metodę leczenia dobiera się na podstawie stanu zdrowia pacjenta i jego indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Jakie rodzaje psychoterapii wyróżniamy? Sprawdź!

REKLAMA

Rodzaje psychoterapii

Istnieją różne formy psychoterapii, a każda z nich może sprawdzić się w przypadku innej osoby bądź grupy. Zanim wybierzemy odpowiedni rodzaj, należy zastanowić się, jakie mamy cele do zrealizowania, obawy oraz preferencje. W ten sposób bardziej świadomie wybierzemy odpowiednią psychoterapię. Poniżej rodzaje psychoterapii. Większość z nich przeprowadza znana klinika LMC, do której warto się zgłosić, jeśli interesuje Cię psychoterapia w Poznaniu

Terapia indywidualna

W takiej formie terapii uczestnikami są jedynie pacjent i terapeuta. To optymalna metoda dla osób, które borykają się z zaburzeniami osobowości. W przypadku chorych na depresję zaleca się terapię poznawczo-behawioralną.

Terapia grupowa

Jak sama nazwa wskazuje, w tym rodzaju terapii uczestnicy grupa pacjentów (zazwyczaj od 6 do 12), a sama terapia prowadzona jest zazwyczaj przez dwójkę terapeutów. To rodzaj sesji, podczas których pacjenci mają możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami, które zwykle są bardzo do siebie podobne. Grupa może się też ze sobą dzielić sposobami, dzięki którym radzą sobie z objawami.

Terapia par, małżeństw

Forma terapii przeznaczona dla osób będących w związku partnerskim, w których nie najlepiej się dzieje. Sesje dają możliwość pogłębienia i zrozumienia występujących w relacji mechanizmów oraz odkrycia przyczyn konfliktów. Terapia ma na celu polepszenie komunikacji między parą i wzmocnienie ich więzi.

Terapia rodzinna

W większości przypadków prowadzona w podejściu systemowym, który zakłada, że każda osoba, wchodząca w skład rodziny, ma istotny wpływ na jej funkcjonowanie. Zazwyczaj w sesjach uczestniczy cała rodzina. Terapia ma na celu zrozumieć relacje łączące członków rodziny i to, jak na siebie wzajemnie wpływają. Taka forma psychoterapii zalecana jest w przypadku, w którym u jednego członka rodziny wykryto chorobę psychiczną, a reszta członków się nim opiekuje. Częścią sesji są także elementy edukacji psychologicznej, które mają pokazać, jak postępować z osobą przeżywającą określone zaburzenia.

Czego możemy dowiedzieć się na terapii?

Psychoterapia ma na celu pomóc pacjentowi lepiej zrozumieć samego siebie. Proces ten odbywa się na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim zaczynamy lepiej rozumieć swoją naturę, przyczyny i efekty zachowań, emocji oraz myśli, które są źródłem naszych problemów. Potrafimy też lepiej zidentyfikować i powiązać problemy życiowe lub ważne wydarzenia z aktualnym naszym zachowaniem. Taka wiedza pozwala nam odzyskać kontrolę nad swoim życiem i zwiększyć poziom zadowolenia i satysfakcji.

Źródło:

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki