W Miałach oddano hołd Powstańcom Wielkopolskim

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 6)

 

8 stycznia br. w Miałach, w sercu Puszczy Noteckiej, przed pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich, przedstawiciele lokalnej społeczności oddali cześć minionym pokoleniom Wielkopolan, którzy w latach 1918–1920 z wielkim poświęceniem walczyli o powrót swej „małej Ojczyzny” w granice Rzeczypospolitej. Było to bezpośrednie nawiązanie do 102. rocznicy zdobycia Miałów przez drużynę powstańczą z Wronek i 101. rocznicy włączenia południowo-zachodniej Wieleńszczyzny do odrodzonego państwa polskiego (po wejściu w życie traktatu wersalskiego).

REKLAMA

W skromnej uroczystości, na której wymiar wpłynęły ograniczenia związane ze zwalczaniem pandemii, wzięli udział: Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach Anna Paniączyk, dyrektorzy – seniorzy Mieczysław Hudziński (wraz z małżonką Wandą) i Jan Pawełczyk, Dyrektor Samorządowej Administracji Oświatowej w Wieleniu Przemysław Grześkowiak, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Wieleniu (i prezes Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego w Miałach) Marek Doczekalski, Sołtys wsi Miały Henryk Korpys, przedstawicielki Rady Rodziców: Olga Nowicka i Weronika Haufa – Dworzyńska, nauczycielki Joanna Ignaszak, Marzena Piechowiak i Magdalena Słabig, pracownice obsługi Zofia Gogołek i Dorota Kapczyńska, a także prezes mialskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 Arkadiusz Słabig. Po odczytaniu Apelu Pamięci przywołującego postaci przeszło pięćdziesięciu mieszkańców Miałów, Mężyka i Białej, którzy służyli w ochotniczych drużynach powstańczych i regularnych oddziałach Armii Wielkopolskiej, złożono symboliczne wiązanki przed pomnikiem, którym opiekuje się miejscowa szkoła podstawowa, nosząca zaszczytne imię Powstańców Wielkopolskich. Uroczyste spotkanie zakończyło się krótką dyskusją na temat pielęgnowania tradycji patriotycznych w Miałach i planów propagowania edukacji regionalnej w Gminie Wieleń.


To może Cię także zainteresować:

Źródło: Arkadiusz Słabig

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki