W Tarnówku zagrały organy

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 23)

 

Dobiegły końca prace remontowe organów w kościele p.w. Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnówku. Od września firma Pana Władysława Cepki - Pracownia Organmistrzowska z Popowa koło Wronek prowadziła prace przy zabytkowych organach tak, aby mogły służyć naszej społeczności na co najmniej drugie 100-lecie.

REKLAMA

Organy w kościele w Tarnówku są przeszło stuletnim instrumentem. Zbudowanym przez firmę P.B. Voelkner. Firma ta działała na przełomie XIX/XX w. Pierwotnie swoją siedzibę miała w Duninowie na Pomorzu, a od 1906 roku w Bydgoszczy.

Organy w Tarnówku są 11–to głosowe, systemu pneumatycznego - stożkowe. Instrument posiada dwa manuały i pedał. Kontuar wbudowany w cokół szafy organowej, wyposażony w dwie klawiatury manuałowe C–f3 (54 dźwięki), a także klawiaturę pedałową C–d1 (27 dźwięków).

Zakres prac obejmował:

  • oczyszczenie i konserwację środkami owadobójczymi szafy organowej od wewnątrz i konstrukcji wiatrownic, podłogi oraz innych elementów konstrukcji.
  • oczyszczenie i odnowienie, zakonserwowanie wszystkich piszczałek,
  • naprawę wiatrownic stożkowych,
  • oczyszczenie kontuaru od wewnątrz, odnowienie nawierzchni tabliczek rejestrowych, nawierzchni tonów i półtonów, kaszmirowanie wszystkich prowadnic, odnowienie baczków klawiatur, mechanizmu klawiatur rejestrowych oraz wnętrza kontuaru,
  • oczyszczenie miecha, żyłowanie, ponowne oskórowanie płycin miecha, zakonserwowanie.

Inwestycja dofinansowana jest przez Czarnkowsko-Trzcianecką Lokalną Grupę Działania.

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: polajewo.pl / Andrzej Pankowski | foto: polajewo.pl

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki