Narodowe Czytanie w Czarnkowie

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 8)

 

Hejnałem odegranym z balkonu jednej z czarnkowskich kamienic rozpoczęło się wesele Jadwigi Mikołajczykównej i Lucjana Rydla. W ten właśnie sposób przenieśliśmy się w epokę Stanisława Wyspiańskiego, autora „Wesela”. W sobotę, 2 września na pl. Wolności w Czarnkowie odbyła się VI edycja Narodowego Czytania, zwyczaju, który zapoczątkował prezydent Bronisław Komorowski, a kontynuuje obecna para prezydencka.

REKLAMA

Celem ogólnopolskiego, publicznego czytania wybitnych dzieł literackich, jest propagowanie bogactwa literatury polskiej, dbałość o język polski i popularyzacja czytelnictwa. Podczas poprzednich edycji „na tapecie” był już „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, „Quo Vadis” i „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa i dzieła Aleksandra Fredry. W tym roku internauci wybrali „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

- To niezwykle wartościowa i potrzebna akcja. Musimy dbać o język polski, który jest przecież naszym narodowym bogactwem i dziedzictwem. Dziś, w dobie komputerów, elektroniki, i wirtualizacji życia codziennego, warto pamiętać też o tym, że nic nie zastąpi dobrej książki w tradycyjnej postaci – mówi Tadeusz Teterus, starosta czarnkowsko – trzcianecki.

Tradycją Narodowego Czytania stał się udział w akcji znanych postaci z całego regionu. Nie inaczej było i tym razem. W role postaci z „Wesela” wcielali się m. in. starosta Tadeusz Teterus i wicestarosta Jacek Klimaszewski, burmistrz Czarnkowa Franciszek Strugała, posłanka Maria Małgorzata Janyska, przedstawiciele organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, księża, policjanci, i wiele innych osób.

- To bardzo ciekawe, ale i niesłychanie mobilizujące wyzwanie, wcielić się w rolę postaci ze stron ulubionych pozycji literackich. Dla mnie, jako wieloletniego pedagoga, Narodowe Czytanie ma szczególny wymiar, mam nadzieję, że akcja przyczynia się do uzmysławiania młodym ludziom, że warto czytać – mówi Jacek Klimaszewski, wicestarosta czarnkowsko – trzcianecki.

Czarnkowskie czytanie to niewątpliwie sukces. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, dopisała pogoda, sceneria przygotowana była wyśmienicie. Nie zabrakło ludowych akcentów, które tworzyły eksponaty ze zbiorów Muzeum Ziemi Czarnkowskiej, a także te pochodzące z prywatnych kolekcji. Każdy uczestnik Narodowego Czytania w Czarnkowie otrzymał również okolicznościową kartkę, zaprojektowana przez Andrzeja Piechotę.

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: czarnkowsko-trzcianecki.pl | Piotr Urbaniak Starostwo Powiatowe w Czarnkowie | foto: facebook.com/promocjaPCT

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki