Wieleń w Programie wsparcia Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Wzorcowa rewitalizacja”

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 2)

 

W dniu 17 listopada 2021 roku w Wieleniu miała miejsce wizyta studyjna przedstawicieli Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Gminy Rychtal w ramach Programu wsparcia „Wzorcowa rewitalizacja”.

REKLAMA

Z ramienia Narodowego Instytutu Dziedzictwa w wizycie udział wzięły: Kierownik Zespołu ds. Upowszechniania Wiedzy o Dziedzictwie Anna Kozioł - koordynator zadania w ramach Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019- 2022 oraz Koordynator Centrum Kompetencji Narodowego Instytutu Dziedzictwa ds. Rewitalizacji dla woj. wielkopolskiego i zachodniopomorskiego - Anna Dyszkant. Gminę Rychtal reprezentowali: Wójt Gminy Adam Staszczyk, Skarbnik Krystyna Skiba- Liebner, Sekretarz Katarzyna Kucharska, Kierownik Usług Wspólnych Beata Klajn, Kierownik GOPS- Rychtal Dorota Dirbach – Poprawa oraz pracownik Urzędu Gminy Rychtal odpowiedzialny za ochronę zabytków Szczepan Ptak.

Samorząd Gminy Wieleń w ubiegłym roku (19.09.2020 r.) oficjalnie oddał do użytku inwestycję, która ma kluczowe znaczenie dla rozwoju społeczno- gospodarczego miasta i gminy Wieleń. Budowa rynku z targowiskiem w Wieleniu to pierwszy etap dużego projektu rewitalizacji. Cały projekt obejmuje: Bulwary Nadnoteckie, Mediatekę wraz z kinem oraz Przystanek Edukacja. Inwestycja ta nie tylko poprawiła wizerunek miasta, ale i znacząco wpłynęła na warunki handlu oraz organizacje przedsięwzięć społeczno- kulturalnych. Od ponad dwóch wieków handel naznaczał charakter tego miejsca. Rewitalizacja stworzyła wielofunkcyjną przestrzeń i warunki, dając nowoczesną, otwartą przestrzeń do podejmowania wielokierunkowych działań. Zakończenie będących w budowie, pozostałych trzech modułów rewitalizacyjnych w Gminie Wieleń planowane jest na czerwiec 2022. Cały projekt pn. „Rewitalizacja Wielenia szansą rozwoju Gminy” zaplanowany został na 2019-2023" - powiedziała Elżbieta Rybarczyk Burmistrz Wielenia.

Podczas spotkania Pani Burmistrz Wielenia przedstawiła w prezentacji multimedialnej działania legislacyjne, inwestycyjne i społeczne związane z rewitalizacją prowadzoną przez Samorząd Wielenia z dofinansowaniem z środków unijnych i krajowych. Burmistrz w swoim wystąpieniu odniosła się do dziedzictwa materialnego- zabytków oraz niematerialnego- ochrony wartości i spuścizny duchowej. Podkreślono również znaczenie działań społecznych, jako nieodłącznego elementu całego procesu rewitalizacji, na obszarach kryzysowych.

Program „Wzorcowa rewitalizacja” ma na celu wsparcie doradcze gmin przez ekspertów w procesach planowania i wdrażania gminnych programów rewitalizacyjnych uwzględniających dziedzictwo kulturowe jako istotny zasób służący przezwyciężaniu problemów społecznych i infrastrukturalnych, występujących na obszarach rewitalizacji. Program obejmuje również utworzenie Centrów Kompetencji ds. Rewitalizacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Bardzo dziękujemy za możliwość odbycia wizyty studyjnej z przedstawicielami Gminy Rychtal w ramach Programu wsparcia NID „Wzorcowa rewitalizacja.” Państwa zaangażowanie w proces rewitalizacji i świadomość dziedzictwa Ziemi Wieleńskiej oraz jego rozpoznanie są imponujące i bardzo budujące dla nas - uczestników tej wizyty. Życzę Państwu dalszych sukcesów w podejmowaniu i realizacji działań rewitalizacyjnych - Anna Dyszkant, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Oddział Terenowy w Poznaniu.

W związku z organizacją spotkania w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Wieleniu przygotowana została wystawa promocyjno- informacyjna odnosząca się do rewitalizacji uwzględniającej dziedzictwo. Program gminny „Dziedzictwo Ziemi Wieleńskiej” przedstawiła podczas spotkania Sekretarz Gminy Wieleń Krystyna Heppner, koordynator programu rewitalizacji w Gminie Wieleń. Wystawę dotyczącą rewitalizacji „Tak Było, Tak Jest, Tak Będzie… Tak Jest” można było obejrzeć również w Sali Herbowej Ośrodka Kultury „Strzelnica” w Wieleniu. Uczestnicy objazdu studyjnego w terenie obejrzeli zagospodarowany plac „Nowe Miasto NA NOWO” oraz inwestycje w budowie: Przystanek Edukacja, Bulwary Nadnoteckie i Mediatekę. Na zakończenie wizyty odbyło się zwiedzanie Centrum Integracji Społecznej „Arka” w Wieleniu i obiektu Ośrodka Kultury „Strzelnica”.

W podziękowaniu za owocne spotkanie, wymianę doświadczeń na temat rewitalizacji, Wójt Gminy Rychtal Adam Staszczyk wręczył na ręce Burmistrz Wielenia Elżbiety Rybarczyk sosnę rychtalską oraz „dary natury” z serca przygotowane przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu wielkopolskiej Gminy Rychtal.

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Hanna Forbrich st. ds. współpracy ze społeczeństwem Ref. Org. UM Wieleń

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki