Wieleńskie Święto Niepodległości A.D. 2020

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 61)

 

Święto Odzyskania Niepodległości przez Polsęi, 11 listopada 2020 roku było obchodzone uroczyście, choć zorganizowane zostało kameralnie w Gminie Wieleń. Uroczystości patriotyczne, które do tej pory zawsze odbywały się z udziałem zaproszonych gości i przy wysokiej frekwencji lokalnej społeczności, odwołano ze względu na trwającą pandemię i obowiązujące obostrzenia. Mieszkańców zaproszono do udziału w akcji odbywającej się w przestrzeni wirtualnej pod hasłem: "Zjednoczmy się pod biało - czerwoną", podkreślając znaczenie symboli narodowych i siłę jedności w tym trudnym dla wszystkich czasie. Orkiestra Dęta działająca przy Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Wieleniu nagrała online "Hymn Państwowy" i "Rotę". Prezentacje odbywały się za pośrednictwem strony informacyjnej gminy www.wielen.pl oraz portali społecznościowych. Mieszkańców zaproszono również do obejrzenia wystawy plenerowej "Księża - Obrońcy Dziedzictwa Ziemi Wieleńskiej" w związku z upamiętnieniem obrońców polskości w roku obchodów jubileuszu 100- lecia Powrotu Ziemi Wieleńskiej do Macierzy.

REKLAMA

"Po wielu dziesięcioleciach, nasze państwo wróciło na mapę Europy. Święto Niepodległości przypomina wszystkim Polakom, jak ważne jest docenianie tego gdzie jesteśmy, a przede wszystkim tego, kim jesteśmy. Z czcią wspominamy obrońców dziedzictwa Ziemi Wieleńskiej: ks. Antoniego Józefa Rontza - wikarego oraz proboszcza wieleńskiego- kronikarza wydarzeń i genalogii; ks. Antoniego Arendta - proboszcza wieleńskiego, obrońcę polskości; ks. Jana Dąbrowa Laskowskiego - wikarego wieleńskiego- obrońcę polskości oraz przywódcę duchowego strajku Dzieci Wrzesińskich."- napisała w komunikacie z dnia 27.10.2020 r. Pani Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk. 

Tablice upamiętniające działalność Kapłanów zamontowane zostały na ścianie zewnętrznej Kościoła Rzymskokatolickiego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Wieleniu, dzięki zaangażowaniu ks. proboszcza Marka Sobkowiaka. Wykonawcą robót była firma MAGROM z Ciszkowa. Prace zrealizowane zostały w pierwszym tygodniu listopada br. Należy podkreślić, że działania te są kontynuacją programu zaplanowanego na ten rok przez Izbę Pamięci Ziemi Wieleńskiej w Wieleniu, która w roku jubileuszu 100-lecia Powrotu Ziemi Wieleńskiej do Macierzy podejmuje liczne inicjatywy. 

Dzień obchodów Gminnego Święta Niepodległości upłynął w duchu jedności, pokoju i solidarności z walczącymi o zdrowie i życie ludzkie. Odprawiona została uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny i Mieszkańców Miasta i Gminy Wieleń. Życiorysy Księży zaprezentował specjalista ds. Izby Pamięci Ziemi Wieleńskiej - Marek Doczekalski. 

Samorząd Gminy Wieleń reprezentowany był przez delegację w składzie: Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk, Sekretarz Gminy Krystyna Heppner, Skarbnik Gminy Agnieszka Gapska, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Wieleniu Marek Doczekalski. Przedstawiciele władz lokalnych z okazji Święta Niepodległości złożyli wspólną wiązankę od Burmistrza Wielenia i Rady Miejskiej w Wieleniu oraz jednostek organizacyjnych i pomocniczych gminy pod Pomnikiem Wdzięczności Ziemi Wieleńskiej, gdzie również zapalono znicze. W barwy narodowe przyozdobiono również inne miejsca pamięci w całej gminie. 

"Patriotyzm naszych przodków i pamięć o ich bohaterstwie zobowiązuje do ciężkiego i codziennego wysiłku. Realizując hasła, za które walczyli, jesteśmy zobowiązani do rozwoju naszej Ojczyzny. Patriotyzm ciągle powinien stać na straży honoru naszego narodu, jego kultury i obyczajów, czyli dziedzictwa naszych Ojców ... Patriotyzm, to także pamięć o przodkach, zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszością oraz troska o dobre imię Ojczyzny, o jej godność"- mówi Elżbieta Rybarczyk Burmistrz Wielenia.


To może Cię także zainteresować:

Źródło: Hanna Forbrich UM Wieleń, Referat Organizacyjny st. ds. współpracy ze społeczeństwem

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki