Wielkie Kolędowanie Lubasz 2020

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 3)

 

W sobotę 25 stycznia 2020 roku odbył się w Lubaszu VIII Przegląd Zespołów Śpiewaczych Seniorów pod hasłem „Hej kolęda, kolęda” zorganizowany przez Towarzystwo Seniorów SŁONECZKO we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Lubaską Radą Seniorów.

REKLAMA

Kolędowe spotkanie było także okazją do świętowania jubileuszu 10-ciu lat działalności Towarzystwa SŁONECZKO. Inicjatorem tej formy działalności seniorów był w 2009 roku ks. kanonik Symplicjusz Nowak, ówczesny proboszcz lubaskiej Parafii. Efekty pracy ukonstytuowanej wtedy grupy seniorek i seniorów kierowanej od początku przez p. Barbarę Kozera przekroczyły oczekiwania. Towarzystwo podejmowało szereg działań z zakresu promocji zdrowia seniorów, twórczego wspierania aktywności ludzi starszych, edukacji i kultury oraz rekreacji i wypoczynku, które były dokumentowane w wydawanym corocznie biuletynie. Podczas kolędowego koncertu zgromadzeni seniorzy otrzymali jego kolejne wydanie. Impreza objęta została honorowym patronatem Marcina Filody, Wójta Gminy Lubasz i ks. Macieja Grzesia, Proboszcza Lubaskiej Parafii. 

Wspólne kolędowanie zgromadziło 10 zespołów śpiewaczych i chórów o łącznej liczbie około 150 śpiewaków, instrumentalistów i dyrygentów grup śpiewaczych z Budzynia, Chodzieży, Kaczor, Lubasza, Mieściska, Ostroroga, Rogoźna, Sarbii i Wronek. 

Część koncertową przeglądu, którą obserwowała zgromadzona na widowni publiczność z Lubasza i okolic, poprzedziła ceremonia jubileuszowa, podczas której symbolicznie uhonorowano ks. Symplicjusza Nowaka założyciela Towarzystwa Seniorów. Wyróżniono także „super seniorki”, których społeczna działalność była inspiracją dla liderki lubaskich „słoneczek”, a wśród nich p. Krystyną Kurowska z Ostroroga, p. Teresę Janiszewską z Budzynia, p. Irenę Klekota z Wronek oraz p. Aurelię Jagła z Jędrzejewa. Ukoronowaniem tej części było wspólne odśpiewanie tradycyjnego „sto lat” przy akompaniamencie trąbki oraz podanie jubileuszowych słodkości. 

Po krótkiej przerwie dwa chóry (KANON z Mieściska i JUTRZENKA z Lubasza) oraz osiem zespołów śpiewaczych (BORÓWCZANKI z Lubasza, PRZEMYSŁAW II z Rogoźna, OSTROROGSKIE JAŚKI z Ostroroga, CHABRY z Wronek, ZŁOTY LIŚĆ z Budzynia, SONATA z Kaczor , SARBIANIE z Sarbii gm. Mieścisko i JANBOYS z Chodzieży) zaprezentowały przygotowane specjalnie na tę okazję kolędy i pastorałki.

Kolędowy koncert zakończono wręczeniem okolicznościowych dyplomów i statuetek oraz upominków ufundowanych przez sponsorów, wśród których wymienić należy: Gminę Lubasz, Parafię Lubasz, Bank Spółdzielczy Czarnków, Firmę OGRODOBRUK Pana Michała Ryżka i PIEKARNIĘ Lubasz Pani Magdaleny Sendal.

Po emocjach wywołanych scenicznym stresem, a także wysiłku strun głosowych organizatorzy podali posiłek obiadowy, który uzupełnił nadwątlone śpiewaniem siły witalne, co dało impuls do udziału w trzeciej części kolędowego spotkania o charakterze towarzysko biesiadnym. 

Dokonując podsumowania Barbara Kozera, liderka Towarzystwa Seniorów SŁONECZKO, podziękowała wszystkim zespołom za udział w przeglądzie a Wójt Marcin Filoda zaprosił na kolędowanie w 2021 roku.

Realizacja powyższego dzieła nie byłaby możliwa bez zaangażowania Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaszu oraz wielu osób i instytucji, a szczególnie wolontariuszek i wolontariuszy Towarzystwa Seniorów oraz Szkolnego Koła CARITAS przy Szkole Podstawowej w Lubaszu. Patronom, darczyńcom i współorganizatorom serdecznie dziękujemy. 

Zygfryd KozeraTo może Cię także zainteresować:

Źródło: Zygfryd Kozera

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki