Wizyta studyjna członków Izby Pamięci Ziemi Wieleńskiej w Bornem Sulinowie

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 35)

 

Na mapie Polski 26 lat temu nagle pojawiło się nowe miejsce. Przedtem było tajnym obiektem należącym do innego państwa - Borne Sulinowo, położone nad jeziorem Pile.

REKLAMA

Z wizytą studyjną do Bornego Sulinowa, w dniu 24 lipca 2019 r., udali się przedstawiciele Gminy Wieleń wraz z członkami Rady Izby Pamięci Ziemi Wieleńskiej, której przewodniczącym jest Pan Eugeniusz Forma. Wyjazd zorganizował członek Rady Izby Pamięci Ziemi Wieleńskiej Stanisław Wielebski wraz z siostrą Marią, zam. od 25 lat w Bornem Sulinowie. Zaproszenie przyjęła Pani Elżbieta Rybarczyk Burmistrz Wielenia. Samorząd Gminy Wieleń reprezentowała również Pani Agnieszka Gapska Skarbnik Gminy Wieleń. 

Borne Sulinowo położone jest na Pojezierzu Drawskim pośród bujnej przyrody. Miasta tego nie było na mapach Polski do roku 1993. Do zakończenia II wojny światowej stacjonował w Bornem Sulinowie garnizon niemiecki, a po wojnie armia radziecka (ostatni rok jako wojsko Federacji Rosyjskiej ). W październiku 1992 roku ze stacji kolejowej (dzisiaj już nie istniejącej) odjechali żołnierze 6.Witebsko- Nowogródzkiej Gwardyjskiej Dywizji Zmechanizowanej. Miasto zostało opuszczone. W niektórych okresach stacjonowało w nim ok. 20 tys. żołnierzy. Pozostało po nich dużo budynków koszarowych, gospodarczych (budynki po żołnierzach niemieckich o spadzistych dachach i bloki rosyjskie- proste). Ponieważ miasto było zamknięte, było w nim wszystko, m.in.: sklepy, kino, szpital, cmentarz. Przystosowanie obiektów wojskowych dla nowych, cywilnych mieszkańców stanowiło nie lada wyzwanie. 

Podczas wizyty w Bornem Sulinowie gości oprowadzali Maria Wielebska i Dariusz Czerniawski. 

- Historia tego niespełna pięciotysięcznego miasta jest bardzo interesująca, i opowiedzenie jej w kilku zdaniach jest niezwykle trudne. Miasto nadal spowite jest aurą tajemniczości - mówi Dariusz Czerniawski przewodnik i znawca historii Bornego Sulinowa oraz założyciel Izby Muzealnej w Budynku Kulturalno-Oświatowym. 

Wizytowany obiekt izby muzealnej z uwagi na zgromadzone w nim zbiory zrobił duże wrażenie na członkach Rady Izby Ziemi Wieleńskiej. Dowiedzieli się oni, jak można pozyskiwać eksponaty do Izby, jak eksponować- otrzymane i kupione pamiątki, sprzęty.


To może Cię także zainteresować:

Źródło: wielen.pl / Edward Sandecki Sekretarz Rady Izby Pamięci Ziemi Wieleńskiej / Fot. Maciej Sosnowski

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki