Wskakujesz w spodenki do MMA - co musisz wiedzieć?

30.11.2019

Mariusz Pudzianowski, Tomasz Oświeciński czy Robert Burneika – to tylko kilka przykładów polskich celebrytów, którzy w ostatnim czasie postanowili spróbować swoich sił w MMA (Mixed Martial Arts), czyli w mieszanych sztukach walki. O ile pierwszy z panów startuje z dosyć dobrymi wynikami w najpopularniejszej polskiej organizacji zajmującej się promowaniem tego typu walk, tak pozostali uznali to za ciekawy sposób na wypromowanie swoich osób, zabawienie fanów oraz, oczywiście, zarobienie sporych pieniędzy.

REKLAMA

Wielu z was jednak zaciekawiła formuła, jaką oferują gale KSW czy FEN na tyle, że z chęcią oglądacie kolejne odsłony, nawet jeśli zabraknie w nich z pozoru głośnych nazwisk. Chcesz wskoczyć w spodenki zawodnika, ale nie wiesz, od czego zacząć? Przygotowaliśmy dla ciebie zestaw informacji, które pomogą ci w zrozumieniu tego świata.


Jakimi zasadami kieruje się MMA w Polsce?

Każda organizacja ma własny regulamin oraz zbiór własnych zasad, które należy przestrzegać, aby wziąć udział w gali oraz nie zostać zdyskwalifikowany podczas pojedynku. Warto jednak zauważyć, że istnieją pewne, niezmienne zasady ogólne. Przede wszystkim mowa tutaj o technikach walki. Jak sama nazwa wskazuje, mieszane sztuki walki charakteryzują się tym, że w walce możemy używać niemalże każdej techniki.

Jeżeli chodzi o samą walkę, to walki odbywają się na ringu bądź w klatce, czyli specjalnie przygotowanej arenie zabezpieczającej zawodników przed wypadnięciem. Podczas pojedynku zawodnicy mogą stosować nie tylko ciosy ręką czy kopnięcia. Wiele sztuk walki wykorzystuje również dźwignie, rzuty czy nawet duszenia. Należy oczywiście pamiętać, że wszelkie zachowania, które mogą w bezpośredni sposób zagrozić życiu zawodnikowi są niedozwolone. Mowa tutaj o uderzeniach głową, kopaniu leżącego, wyłamywaniu stawów, czy uderzaniu w kręgosłup bądź intymne miejsca. Zabronione jest również wkładanie palców do oczu lub uszu oraz gryzienie. Nie wolno również posuwać się do brudnych zagrywek w stylu pociągania za spodenki, które przeciwnik ma na sobie.,


Najpopularniejsi zawodnicy oraz organizacje

Jak już wspomnieliśmy, w Polsce istnieją dwie bardzo popularne organizacje, które zrzeszają bardzo utalentowanych zawodników oraz takich, którzy sławni są nie tylko dzięki swoim umiejętnościom, ale również z powodu niesławnej aktywności w mediach bądź w Internecie. Tymi organizacjami są KSW oraz FEN. Najpopularniejszą organizacją międzynarodową, która równocześnie rozpoczęła w latach 90tych nagły wzrost zainteresowania tą dyscypliną, jest natomiast UFC.

Warto zauważyć, że organizatorzy bardzo często wykorzystują zamieszanie wokół danej osoby, aby jeszcze bardziej nakręcić nie tylko widzów, ale też samych zawodników. Z tego powodu starcia są bardzo często intensywne i emocjonalne, a zawodnicy walczą nie tylko o zwycięstwo, ale również o honor i dumę, często rozwiązując prywatne konflikty w klatce bądź na ringu. Najlepsi mogą liczyć na wsparcie sponsorów, którzy swoje logo umieszczają m.in. na spodenkach zawodnika. Na polskiej scenie MMA królują pewnością Mamed Khalidov, Michał Materla, Karol Bedorf i Mariusz Pudzianowski.


Koszulka, spodnie, spodenki do MMA- czego potrzebujesz?

MMA jest sportem kontaktowym, a więc wymaga odpowiedniego stroju, nie krępującego ruchów w walce. To, co masz na sobie, wpływa na to, jak dobrze ci pójdzie, a więc warto o to zadbać. Najczęściej zawodnicy noszą spodenki do MMA, warto, by były one oddychające, termoaktywne i dobrze dopasowane. Dodatkowo, niektórzy noszą tzw. rashguardy, czyli bardzo przylegające koszulki z długim rękawem, jednak na ringu raczej przyjdzie nam oglądać walczących z nagimi torsami. Nie można zapomnieć również o rękawicach i suspensorach, w końcu to w gruncie rzeczy przy ich pomocy rozgrywa się walka.


To (nie) wszystko, co musisz wiedzieć o MMA!

MMA w Polsce rozwijać się zaczęło już w 2004 roku, kiedy to KSW organizowało swoje pierwsze gale. Teraz jednak organizacja ta stała się nie tylko najpopularniejszym organizatorem polskim, ale jednym z najpopularniejszych organizatorów europejskich. Wszystkie te zasady oraz różnorodność, jaką mieszane sztuki walki oferują, zagwarantowało wzrost zainteresowania tym sportem. Jeżeli interesuje cię tego typu wyzwanie, warto, byś poszukał miejsca w organizacji, ale przede wszystkim - zaczął trenować już teraz!


Źródło: materiał partnera

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki