Wyposażenie warsztatu: frezarka

25.06.2019

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 2)

 

Jak wybrać optymalną frezarkę do swojego warsztatu? To nie będzie łatwo zadanie. Istnieje tak wiele ich rodzajów, że połapanie się w tym może być początkowo trudne. Dlatego w tym tekście wyjaśniamy, jak najlepiej wybrać frezarkę, aby były to dobrze wydane pieniądze.

REKLAMA

Urządzenia takie jak frezarki to jedne z najbardziej skomplikowanych maszyn, które dodatkowo dzielą się na wiele rodzajów i modeli. Wybierając frezarkę należy wziąć pod uwagę sporo kryteriów, więc nie powinien być to zakup „spontaniczny”, lecz zdecydowanie wcześniej przemyślany.


Jak wybrać dobrą frezarkę? Rodzaje

Najważniejsze kryteria to typ i rodzaj frezowania. Dobry wybór pozwoli w pełni wykorzystać możliwości frezarki. Najpierw określ czy potrzebna jest Ci frezarka do aluminium, betonu, drewna czy może innego materiału. Na rynku dostępne są także frezarki uniwersalne, a ze względu na budowę: pionowe i poziome.

 

Następnie rozważ ilość potrzebnych wrzecion, ich umiejscowienie oraz zastosowanie. Ze względu na rodzaj wrzecion frezarki można podzielić na jednowrzecionowe lub wielowrzecionowe. Jak nietrudno się domyślić pierwszy rodzaj posiada głowicę z jednym wrzecionem, a drugo – z kilkoma.

 

Ze względu na pozycję wrzecionu w stosunku do płaszczyzny stołu roboczego frezarki dzielimy na równowrzecionowe, górnowrzecionowa oraz dolnowrzecionowe. Pierwszy typ frezarki ma wrzeciono ulokowane równo z linią stołu. Drugi typ posiada wrzeciono umieszczone powyżej blatu stołu, zaś trzeci rodzaj – poniżej linii stołu. Np. frezarki górnowrzecionowe polecane są szczególnie początkującym stolarzom, ponieważ zapewniają duży poziom bezpieczeństwa. Z kolei frezarki dolnowrzecionowe wybierają głównie profesjonaliści.


Odpowiednie frezy do frezarek znajdziesz w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/narzedzia-stolarskie-frezy-uchwyty-c-1805_4673_4946.html


Przy zakupie weź pod uwagę także inne parametry

Aby frezarka całkowicie spełniała pokładane w niej nadzieje, podczas zakupu należy kierować się także pewnymi parametrami urządzenia. Ich właściwy i przemyślany dobór przełoży się na udany, optymalny zakup. Istotna jest na przykład moc frezarki. Im jest większa, tym więcej możliwości oferuje. Ponadto zwróć uwagę na prędkość obrotu oraz długość skoku, które decydują o tym, czy dana frezarka będzie odpowiednie do precyzyjnej obróbki. Ważna jest także solidność konstrukcji, jakość zamontowanych łożysk oraz zawarto systemy regulacji i stabilizacji urządzenia.

 

Nie zapominajmy oczywiście o typie frezowania, do którego będziemy jej używać. Zgodnie z tym kryterium możemy kupić frezarkę oferującą frezowanie:


  • pełne - to frezowanie trzystronne, gdzie w czasie obróbki materiału powstają trzy obrabiane powierzchnie, wymiar obróbkowy ma zaś wymiar wewnętrzny,
  • niepełne - czyli frezowanie dwustronne, w czasie którego powstają dwie obrabiane powierzchnie, a wymiar obróbkowy jest mieszany,
  • swobodne - frezowanie jednostronne z jedną powstałą powierzchnią, gdzie wymiar obróbkowy ma prostopadły bądź zbliżony kierunek do obrabianej powierzchni.

Więcej o rodzajach frezowania przeczytasz w poradniku pod adresem: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/obrobka-porady/frezowanie-cnc/


Wybór idealnej frezarki - podsumowanie

Widać więc, że wybór idealnej frezarki to duże wyzwanie wymagające zrobienia wcześniejszego researchu na temat jej rodzajów, budowy, możliwości i zastosowania. Warto także wiedzieć, że istnieją również frezarki sterowane komputerowo (frezarki przemysłowe), które wszystkimi procesami steruje program. On także zapewnia kontrolę pracy maszyny.


Ogromny wybór części do frezarek znajdziesz w sklepie techniczno-narzędziowym EBMiA.pl


Źródło: materiał partnera

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki