Inwestycje głównym tematem XXXVI sesji Rady Gminy Czarnków

Mieszkańcy Białężyna mogą odetchnąć. Już w kwietniu w ich miejscowości rusza budowa kanalizacji. Inwestycja ta przekroczy milion złotych. Zgodnie z planem realizowana jest również inwestycja pod nazwą „Modernizacja szkoły podstawowej i budowa sali gimnastycznej w Romanowie Dolnym”. Naprawiane są też gminne drogi i przepusty. Radnych poinformowano o ugodzie dotyczącej gospodarowania odpadami komunalnymi.

REKLAMA

Z zachowaniem szczególnych środków ostrożności związanych z pandemią koronawirusa, 24. marca odbyła się sesja Rady Gminy Czarnków. W posiedzeniu wzięło udział czternastu radnych, co stanowiło quorum do podejmowania prawomocnych decyzji. Na początku sesji głos zabrał wójt Gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek, który przedstawił zadania inwestycyjne na terenie gminy. Pierwsze dotyczyło budowy szkoły i sali gimnastycznej w Romanowie Dolnym, gdzie wykonano: wiązanie dachowe, deskowanie, elementy schodów, pokrycie dachowe, ścianki działowe oraz instalacje elektryczne za łączną sumę 462 275 zł. Przy drodze gminnej w Hucie trwają prace związane z remontem przepustu. Kwota realizacji pierwszego etapu tej inwestycji wyniosła 313 tys. zł. W okresie pomiędzy sesjami, oprócz bieżących spraw związanych z realizacją zadań z zakresu administracji publicznej, wykonano także prace na gminnych drogach w Śmieszkowie, Jędrzejewie, Kuźnicy Czarnkowskiej, Brzeźnie oraz Górze. Wójt poinformował także, że w kwietniu ruszy budowa kanalizacji w Białężynie. W dniu 23. marca, została podpisana umowa z wykonawcą wyłonionym w przetargu nieograniczonym – z Rejonowym Związkiem Spółek Wodnych w Śmieszkowie. Realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki pozyskaniu dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w wysokości 63,63% kosztów kwalifikowanych. Całkowity koszt tego zadania wyniesie 1.067.478.67 zł. Ważnym wydarzeniem - jak podkreślił Wójt - było również zgromadzenie Pilskiego Regionu Gospodarki Odpadami Komunalnymi, które dotyczyło propozycji ugody w sprawie zobowiązania Gminy Wyrzysk występującej z członkostwa. Stanowisko Związku Międzygminnego podtrzymuje obowiązek pokrycia przez Gminę Wyrzysk należności z tytułu udziału w kosztach działalności związku dotyczące okresu członkostwa, a szczególnie w kwestii rozliczenia za wybudowany PSZOK na terenie Gminy Wyrzysk. Wójt podkreślił, że ugoda może dotyczyć jedynie spłat na raty – takie też było stanowisko Związku Międzygminnego i w tej sprawie została podjęta uchwała.

O współpracy Gminy Czarnków z organizacjami pozarządowymi mówiła Agnieszka Wiśniewska - pracownik Urzędu Gminy, która poinformowała, że wielu mieszkańców chce się organizować, działać na terenie swojego środowiska i realizować różne cele społeczne, sportowe i kulturalne. W sprawozdaniu, które radni usłyszeli była informacja o ilości stowarzyszeń, które korzystały z dotacji. Corocznie, na podstawie uchwały Rady Gminy Czarnków, przyjmującej program współpracy z organizacjami pozarządowymi wójt ogłasza konkurs na realizację zadań ze sfery pożytku publicznego. Jeżeli oferta jest prawidłowa, stowarzyszenie może otrzymać dotację. Z otrzymanej dotacji należy się rozliczyć. Organizacje pozarządowe są ważnym partnerem Gminy Czarnków, która zleca im realizację zadań publicznych z przekonaniem, że znając potrzeby społeczności lokalnej mogą je skutecznie i efektywnie realizować dla osiągnięcia ważnych celów społecznych.

Ważnym punktem obrad było podjęcie uchwał w następujących sprawach:

  • w sprawie uchwalenia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Czarnków w 2021 roku
  • w sprawie wyrażenia zgody na nabycie w drodze darowizny nieruchomości na rzecz Gminy Czarnków
  • w sprawie zgody na sprzedaż nieruchomości oznaczonej numerem działki 70/1 położonej w obrębie wsi Marunowo, stanowiącej własność Gminy Czarnków 
  • w sprawie petycji dotyczącej alarmu stop zabójczemu GMO i niebezpiecznej szczepionce, złożonej przez Stowarzyszenie Polska Wolna od GMO
  • w sprawie przekazania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargi na uchwałę Rady Gminy Czarnków wraz z odpowiedzią na skargę
  • w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Czarnków na lata 2021-2043
  • w sprawie zmiany budżetu na 2021 rok.

Do zapoznania się ze szczegółami obrad zapraszamy na kanał YouTube Urzędu Gminy Czarnków. Wszystkie uchwały i sprawozdania są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej.

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Gmina Czarnków

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki