Narodowy Program Szczepień zdecydowanie przyspiesza

W związku ze spodziewanym zwiększaniem dostaw do Polski szczepionek przeciw Covid-19, niezbędne jest zwiększenie potencjału szczepień powszechnych. Uruchomione zostaną Punkty Szczepień Powszechnych w Powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim.

REKLAMA

W ostatni wtorek Wielkopolski Urząd Wojewódzki poinformował, że samorządy zgłosiły wojewodzie łącznie 105 propozycji lokalizacji punktów szczepień powszechnych. Większość propozycji została pozytywnie zweryfikowana. Na podstawie analizy przeprowadzonej przez NFZ, będą one odpowiadać rzeczywistym potrzebom – z uwzględnieniem m.in. potencjału szczepiennego istniejących już populacyjnych punktów szczepień, ludności w powiatach oraz liczby dotychczas zaszczepionych mieszkańców.

Powiat czarnkowsko-trzcianecki we współpracy z samorządami gminnymi zaproponował 4 lokalizacje w 4 miastach tj. w Czarnkowie, Trzciance, Krzyżu Wielkopolskim i Wieleniu.

Biorąc pod uwagę spełnienie wymogów formalnych i niezbędnych wymogów bezpieczeństwa oraz potencjał istniejących punktów szczepień zestawiony z liczbą mieszkańców do zaszczepienia w danym powiecie, NFZ w Poznaniu po weryfikacji zatwierdził 3 punkty, które zostały włączone do Narodowego Programu Szczepień jako Punkty Szczepień Powszechnych:

1. Czarnków, realizujący ZZOZ Czarnków – nowa lokalizacja Hala sportowa SP2 w Czarnkowie ul.Wroniecka 136,

2. Trzcianka, realizujący Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Trzciance – nowa lokalizacja Hala widowiskowo-sportowa ul.Żeromskiego 28,

3. Krzyż Wlkp., realizujący Przychodnia Lekarska POZ Tomasz Grzeszczuk – nowa lokalizacja budynek przy placu targowym Krzyż Wlkp., ul.Jana Pawła II11.

- Wytypowane punkty to dobrze zlokalizowane budynki z odpowiednią infrastrukturą, spełniające warunki bezpieczeństwa i dostępności. Walka z koronawirusem jest w tej chwili naszym najważniejszym zadaniem, a jej wygranie jedyną gwarancją powrotu do normalności – mówi Feliks Łaszcz starosta czarnkowsko-trzcianecki.

Dużym wyzwaniem dla samorządu i PWDL (Podmiotu Wykonującego Działalność Leczniczą) tworzących Punkty Szczepień Powszechnych jest skompletowanie personelu obsługującego, w tym zespołów szczepiących, zapewnienie odpowiedniego wyposażenia, odpowiednie oznakowanie miejsca oraz opracowanie całego systemu zarządzania procesem szczepień (m.in. zapisy pacjentów, zamawianie potrzebnych dawek i ich przechowywanie, zarządzanie personelem, rozliczenie wykonanych szczepień z NFZ itd. To ciężka, wymagająca i bardzo odpowiedzialna praca wielu osób zaangażowanych w cały proces organizacyjny.

- Wystarczy niespełna 20 tygodni, aby zaszczepić mieszkańców powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego przeciw COVID-19 – przekonuje starosta i podkreśla, że po dodaniu nowych punktów, szczepionych mogłoby być w sumie nawet 6100 osób tygodniowo.

Warunkiem szybkiego przeprowadzenia szczepień byłby jedynie dostęp do odpowiedniej liczby szczepionek.

Warto zaznaczyć, iż założeniem projektu jest wyszczepienie całej populacji do końca sierpnia bieżącego roku.

W powiecie czarnkowsko-trzcianeckim obecny udział zaszczepionych mieszkańców wynosi 16%. Pierwszą dawką zaszczepionych zostało 11.287 osób, zaś drugą – 4.026. Wyznaczona ludność 18+ pozostała do zaszczepienia do końca sierpnia to 58.936 mieszkańców powiatu.

- Przeprowadzona analiza określa poziom maksimum, czyli przy założeniu 100% zainteresowania szczepieniami. Mamy wypracowany system, dlatego możemy błyskawicznie zacząć działać – dodaje starosta.

Dzięki udanej współpracy ze szpitalami i samorządami gminnymi zapewnione już zostały zespoły szczepiące do obsługi tych punktów. Szczepienia w nowych punktach będą przeprowadzane przez zespoły szczepiące, w skład jednego zespołu wchodzą 1-4 osoby: 1-2 osoby kwalifikujące i wykonujące szczepienia (kwalifikacja i szczepienie mogą być wykonywane przez tę samą osobę) oraz 0-2 osoby w administracji. Jeden zespół powinien być w stanie wykonać średnio min. 100 szczepień dziennie. W każdym punkcie szczepień musi być dostępna osoba z doświadczeniem w udzielaniu pierwszej pomocy: lekarz lub ratownik medyczny – co najmniej jeden lekarz lub ratownik medyczny na 4 zespoły szczepiące. Dodatkowo w każdym PSP rekomendowany jest udział osób odpowiedzialnych za sterowanie ruchem pacjentów i pilnowanie przestrzegania zasad sanitarnych i bezpieczeństwa (pomoc wolontariuszy lub wsparcie Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej i innych służb).

Ważne daty w programie pilotażowym:

15 kwietnia – uruchomienie pierwszego punktu drive-thru w Polsce.

19 kwietnia – pierwszy Punkt Szczepień Powszechnych w ramach pilotażu w powiatach z niedostatecznym potencjałem szczepień.

23 kwietnia – rozpoczęcie szczepień przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki.

maj – rozpoczęcie szczepień w aptekach.

przełom maja i czerwca – rozpoczęcie szczepień w zakładach pracy.

Starosta czarnkowsko-trzcianecki Feliks Łaszcz informuje, że masowe punkty będą gotowe do szczepień jeszcze w tym miesiącu.

- Korzystając ze sposobności pragnę serdecznie podziękować za osobiste zaangażowanie i ogrom włożonej pracy burmistrzom: Krzysztofowi Wojciechowi Jaworskiemu, Andrzejowi Tadli, Rafałowi Sroce, Elżbiecie Rybarczyk oraz dyrektorom szpitali w Czarnkowie i Trzciance. To dzięki Państwa zaangażowaniu stworzono miejsca, gdzie każdy mieszkaniec gminy i powiatu będzie mógł zaszczepić się blisko swojego miejsca zamieszkania. Liczę na dalszą współpracę dla dobra naszej lokalnej społeczności – dodaje starosta.

Szczegółowe informacje w sprawie funkcjonowania Punktów Szczepień Powszechnych w Powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim przekażemy po uzyskaniu ostatecznej decyzji zatwierdzającej powstanie zweryfikowanych punktów.

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Powiat Czarnkowsko - Trzcianecki / fot. pixabay.com

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki