Podsumowanie pracy strażaków z powiatu czarnkowsko - trzcianeckiego w minionym tygodniu

W minionym tygodniu strażacy z terenu powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego interweniowali podczas 22 zdarzeń. 13 z tych interwencji miało miejsce na obszarze chronionym przez JRG w Czarnkowie, natomiast 9 na terenie JRG w Trzciance.6 z ww. zdarzeń to pożary, 15 to tzw. miejscowe zagrożenia, natomiast 1 zdarzenie okazało się alarmem fałszywym.

REKLAMA

Typy zdarzeń z jakimi strażacy spotkali się w zeszłym tygodniu to m. in.:

 • 3 pożary lasu,
 • pożar suchej trawy,
 • zderzenie dwóch pojazdów osobowych w wyniku, którego 3 osoby zostały poszkodowane,
 • pożar nagromadzonej sadzy w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym jednorodzinnym,
 • pożar samochodu osobowego,
 • zabezpieczenie lądowania śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego,
 • dwie interwencje związane z usuwaniem powalonych lub niebezpiecznie pochylonych drzew,
 • zakleszczenie się dziecka na placu zabaw,
 • usuwanie substancji ropopochodnej z jezdni,
 • 3 interwencje związane z występowaniem owadów błonkoskrzydłych stwarzających zagrożenie,
 • zdarzenia prowadzone w związku z pandemią koronawirusa tj. dowożenie osób do miejsca otrzymania szczepienia oraz dowożenie żywności do osób objętych kwarantanną (łącznie 6interwencji).

Zbliża się okres letni a co za tym idzie znaczne zagrożenie pożarowe. Wysokie temperatury oraz możliwy brak opadów sprzyjają występowaniu suszy na obszarach leśnych i nie tylko. Co za tym idzie możliwość powstania pożaru oraz jego szybkiego rozprzestrzeniania się jest znacząco podwyższona. Strażacy jak co roku apelują o rozsądek i uwagę. Za znaczną większość powstania pożarów odpowiadamy my, czyli ludzie. Przestrzegajmy przepisów oraz zaleceń. Zwracajmy uwagę na okresowe zakazy wstępu na obszary leśne. Największe zagrożenie stanowi używanie otwartego ognia na obszarach leśnych. Wypoczywajmy bezpiecznie, zadbajmy o siebie, innych, ale także o przyrodę. Nie rozpalajmy ognisk, grilli, nie palmy papierosów w miejscach, gdzie jest to zabronione. Nie wyrzucajmy niedopałków papierosów z samochodów. Te czynności mogą doprowadzić do powstania pożaru. Tereny leśne to dobro nas wszystkich, należy o nie dbać. Ponad połowa terenu powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego jest obszarem leśnym. Częściowo na terenie naszego powiatu znajduje się ogromny kompleks leśny Puszcza Notecka. Mamy o co dbać.

Każdego roku na terenie powiatu powstaje od kilkunastu do kilkudziesięciu pożarów terenów leśnych, przy których muszą interweniować jednostki państwowej i ochotniczej straży pożarnej.

Zbliża się okres wypoczynkowy, urlopowy, wypoczywajmy bezpiecznie!

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: KPPSP w Czarnkowie / Opracowanie: mł. kpt. Artur Kłos Zdjęcie: mł. kpt. Damian Piątek

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki